Evren ne zaman ifade verecek? - Video


12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili başlatılan soruşturma, ifade alma işlemine doğru hızla ilerliyor.


09.Nisan.2011,22:42:41
VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ..

Soruşturmayı yürüten savcı Murat Demir, Kenan Evren'in ifadesini almak için Bayrak Harekat Planı'nın İstanbul'dan gelmesini bekliyor.

Bayrak Harekat Planı, 80 darbesinin omurgası ve yol haritasıydı. Savcı, 12 Eylül'ün kapalı kapılarını, bu anahtarla açacak.Bayrak Harekat Planı'nın orijinali, Balyoz soruşturmasında ele geçirildi. Gölcük Donanması'ndaki fayans altı zulada bulundu. Ama iddiaya göre; Gölcük'te12 Eylülile ilgili bulunan belgeler, sadece Bayrak Harekat Planı'yla sınırlı değildi.Adli kaynaklara göre; donanmadaki zulada, 80 darbesini ilgilendiren başka bilgi ve belgeler de vardı. O belgelerin, 12 Eylül iddianamesinin omurgası olacağı ileri sürülüyor.

Savcı Demir, Balyoz savcılarını arayıp belgeler hakkında bilgi aldı.12 Eylül savcısının istediği bilgi ve belgeler, en geç gelecek hafta Ankara'da olacak. Bu belgeler üzerinden soruşturma şekillendirilecek ve ifade alma işlemine başlanacak.İfadesi alınacakların başında, darbeyi yapan Milli Güvenlik Konseyi üyeleri geliyor. Üyelerden şu anda 3'ü hayatta; Kenan Evren, Nejat Tümer ve Tahsin Şahinkaya. Önce, darbenin lideri ve hakkında binlerce şikayet bulunan Kenan Evren'in ifadesi alınacak.Evren ve cunta arkadaşlarının, nasıl ve nerede ifade vereceği henüz belirlenemedi. İki yöntem var. Ya bulundukları şehirde ifadeleri alınacak; ya da Ankara'ya çağrılacaklar. Soruşturma ise uzamayacak; bu yıl içinde tamamlanacak...Tabi soruşturma sadece Milli Güvenlik Konseyi ile sınırlı değil. Cunta zincirinde; emir veren ve emirleri uygulayan askerler, polisler ve bürokratlar da soruşturulacak. O cunta zincirinden bir halka, dün koptu. Darbeyi yapan Milli Güvenlik Konseyi'nin Genel SekreteriemekliOrgeneral Haydar Saltık, 88 yaşında hayatını kaybetti.


SAMANYOLU HABER TV