Özal unutulmadı - Foto


Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 18. ölüm yıl dönümünde Topkapı'daki anıt mezarı başında anıldı.


17.Nisan.2011,13:37:36
İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
İstanbul Valiliği'nin organize ettiği törenin yanı sıra, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin de katkısıyla programa Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yakın tarihimizin en önemli siyasetçilerinden biri olan Turgut Özal, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine, dünyaya açılmasına öncülük etmiş, demokratikleşme ve özgürleşme yolunda tarihi adımlar atmıştır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Turgut Özal'ın ölümünün 18. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Özal'ın 1980'li yıllara damgasını vurduğunu belirtti.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Yakın tarihimizin en önemli siyasetçilerinden biri olan Turgut Özal, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine, dünyaya açılmasına öncülük etmiş, demokratikleşme ve özgürleşme yolunda tarihi adımlar atmıştır.

Merhum Özal, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerini yürüttüğü sırada adeta bir zihniyet devrimi gerçekleştirmiş; yaptığı hizmetlerle milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

Türkiye'nin değişim ve dönüşümünde büyük rol üstlenen, daha müreffeh, daha demokratik, daha özgür bir Türkiye'yi savunan Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı vefatının yıl dönümünde rahmetle, saygıyla anıyorum.''

Özal'ı anmaya gelenler Menderes'i unutmadı

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölüm yıl dönümünü anmak üzere Topkapı'daki anıt mezarına gelen vatandaşlar, idam edilen Başbakan Adnan Menderes ve bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan'ı da unutmadı.

Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 18. yıl dönümünde anıt mezarda anıldı. Özal ailesi ve devlet erkanının yanı sıra Türkiye'nin dört bir tarafından gelen binlerce vatandaş Özal için dua etti. Yediden yetmişe Özal'ı kabrine akın eden vatandaşlar, dua edip, Kur'an-ı Kerim okudu.

Özal'ın kabrini ziyaret eden vatandaşlar, idam edilen Başbakan Adnan Menderes ve bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan'ı da unutmadı. Özal'ın anıt mezarının yanında bulunan Menderes ve iki bakanın anıt mezarını da ziyaret eden vatandaşlar Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın ruhlarına okudukları duaları gönderdi.

Menderes idam edildiği tarihte 14 yaşında olduğunu ifade eden Işıl Önol, "Biz yaşadık onları gördük. Cennet mekanları olsun. Hepsini ziyarete geldik. Hepsi bizim vatanımızın insanları, değerli insanlar. Gittikleri zaman değil de geldikleri zamanda kıymetini bilelim. Önce Özal'ın mezarına gittik sonra buraya geldik. Nasip oldukça gelmeye çalışıyoruz." dedi.

Menderes'i görme imkanının olmadığını belirten Önol, "Babam hukukçu olduğu için teşriki mesaileri oldu. Rahmetli Ali Fuat Başgil de babamın en samimi dostuydu." diye konuştu.

Ayşegül Uçar adlı vatandaş da, "Başımızdayken hepsinin kıymetini bilirsek daha iyi olur. Hepsi bir şeyler yaptılar güzel vatanımıza." şeklinde konuştu.

Özal ve Menderes için Ordu'dan gelen Çalışıcı çifti de iki anıt mezarda da dua ettiklerini söyledi. Mustafa Turan Çalışıcı, "Özal'ı anmaya geldik. Aynı zamanda Menderes'i anmak istedik. Ordudan geldik. 1959'da Karadeniz'e komple buğday dağıtmış. Ülke fakir, bölgedeki fakirler kalkınsın diye buğday dağıtılmış. Kalkınma o dönemde başlamış ama bakıyorlar Türkiye kalkınıyor hemen asıyorlar. Ondan sonra Özal, Türkiye'yi aydınlatacağı zaman o da vefat etti. Ne olduğunu bilemedik." ifadelerini kulandı.

Sakine Çalışıcı ise, "Ben pek bir şey bilemem. Dua etmeye geldim. İkisi için de ziyarete geldik. Allah mekanlarını cennet etsin." dedi.

Turgut Özal'ın anma törenine eşi Semra Özal, oğulları Ahmet ve Efe Özal, gelini Sinem Özal, torunları Merve Atasagun, Serra Özal, Uğur Ekren, Turgut Özal, Naz Özal, Cumhurbaşkanlığı adına Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek,İstanbulValisi Hüseyin Avni Mutlu ve kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan törende, Cumhurbaşkanlığı adına Büyükelçi Karslıoğlu anıta çelenk bıraktı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özal'ın oğlu Ahmet Özal, babası Özal'ın vefatı üzerinden 18 geçmesine rağmen hala her yerde Turgut Özal'ın konuşulduğunu belirtti.

Türkiye'nin gelişmesiyle ilgili her şeyin başlangıç noktasının 1980'li yıllar olduğunun konuşulmaya devam edileceğini ifade eden Özal, ''İnşallah her geçen yıl kıymetinin daha da iyi anlaşılacağına inanıyorum. Anma törenindeki kalabalık, her yıl artarak devam edecek. Bazı insanlar Türkiye'de de dünyada da vefatından yıllar sonra anlaşılmaya başlanır. Rahmetli de onlardan birisidir. Yaptığı devrimler o yıllarda çok anlaşılmıyordu ama şu anda anlaşılmaya başlandı, her geçen gün biraz daha anlaşılacak'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Turgut Özal'ın size bıraktığı miras neydi?'' sorusuna Ahmet Özal, şu yanıtı verdi:

''Ben rahmetliye vefatından altı ay önce, 'Türkiye'de senin yaptığın en büyük hizmet nedir sence?' diye sormuştum.
'Telekomünikasyon, yollar, otoban, ihracat, turizm, hangisi...' Bana aynen şunu söylemişti; 'Hiçbiri değil. Benim yaptığım en büyük icraat Türkiye'de insanların zihniyetini değiştirdim. Düşünmeyi, çalışmayı, yaşamayı değiştirdim'. Doğrudur. İnsanların zihniyeti değiştiği için Türkiye bu kadar hızlı kalkındı. Bugün Avrupa'nın 4. büyük ekonomisi haline geldi, inşallah Avrupa'nın birincisi de olabilir Türkiye. Onun hedefi ilk 10'a girmekti. Türkiye 1980'li yıllarda 14. büyük ekonomiydi. Türkiye'nin potansiyeli çok büyük, bana göre ilk 5'e de girer dünyada.''

Turgut Özal'sız 18 yılın nasıl geçtiği sorulan Semra Özal da, ''Hiç bana sormayın onu. 18 yılın nasıl geçtiğini Allah ile ben bilirim. Siz millet olarak ne düşünüyorsunuz? Onsuz bir 18 yıl... Ben onu çok arıyorum. Artan bir kalabalık var. Galiba onun kıymeti gittikten sonra daha iyi anlaşıldı. Bu kalabalık, bu saygı ve sevgi onu gösteriyor. Nur içinde yatsın'' diye konuştu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de, Turgut Özal'ın milletin manevi değerlerine ve insanlığın ortak değerlerine bağlı bir kişi olduğunu vurguladı. Turgut Özal sayesinde Türkiye'nin çağı yakaladığını ve bilgi çağına geçtiğini belirten Zeybek, bu özet tanımla Turgut Özal'ın Türk tarihindeki mümtaz yerini aldığını ifade etti.

Zeybek, milletvekili seçimlerine ilişkin soru üzerine, Türk milleti adına hayırlı gelişmeler olacağına inandığını dile getirdi.

Özal ailesinin taziyeleri kabul ettiği tören, Kuran-ı Kerim ve duaların okunmasıyla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin önüne büyük hedefler koyan Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, fikirleri, hamleleri ve ileri görüşlü yaklaşımlarıyla köklü değişimlerin ve dönüşümlerin gerçekleştirilmesine öncülük ettiğini, demokrasinin gelişmesi ve ekonominin dışa açılmasında önemli rol üstlendiğini'' belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Özal'ın vefat yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Gül, ''değerli devlet ve siyaset adamı'' olarak nitelediği Özal'ı ebediyete intikalinin 18. yılında saygı ve rahmetle andığını ifade etti.

Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Turgut Özal, bürokrat, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak, Türkiye'nin her alanda kalkınması için üstün bir gayretin içinde olmuş, seçkin kişiliğiyle milletimizin ve dünyanın takdirini kazanmıştır. Türkiye'nin önüne büyük hedefler koyan Turgut Özal, fikirleri, hamleleri ve ileri görüşlü yaklaşımlarıyla, köklü değişimlerin ve dönüşümlerin gerçekleştirilmesine öncülük etmiş, demokrasimizin gelişmesi ve ekonomimizin dışa açılmasında önemli rol üstlenmiştir.

Aziz milletimiz, ülkemizin siyasi, ekonomik ve toplumsal hayatına damgasını vuran Turgut Özal'ı daima minnet ve şükranla hatırlayacaktır. Turgut Özal'ın vefatının yıl dönümünde, ailesine bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyorum.''

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Yaptığı icraatlar ve ortaya koyduğu siyasal anlayışla Türkiye'nin siyasetini geliştiren Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, fikirleriyle yeni bir vizyona öncülük ettiğini, milletin gönlünde müstesna bir yer edindiğini'' bildirdi.

Mehmet Ali Şahin, Turgut Özal'ın 18. ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Merhum Turgut Özal'ın ülkede zihniyet değişimine öncülük eden ve bunu başaran bir lider olduğunu belirten Şahin, Türkiye'nin onun döneminde değişen dünyanın yeni gerçeklerini öğrenme ve ufkunu genişletme fırsatı yakaladığını ifade etti.

Şahin, şunları kaydetti:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin Sekizinci Cumhurbaşkanı, seçkin devlet adamımız Turgut Özal'ı vefatının 18. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Yaptığı icraatlar ve ortaya koyduğu siyasal anlayışla ülkemiz siyasetini geliştiren Turgut Özal, fikirleriyle yeni bir vizyona öncülük etmiş, milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

Aziz milletimiz, çalışma azmi ve gücüyle Türkiye'nin dünya ile bütünleşmesine önemli katkılarda bulunan Turgut Özal'ı daima minnet ve şükranla hatırlayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, merhum Özal'ı vefatının yıl dönümünde saygıyla anarken, ailesine ve sevenlerine bir kez daha baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.''

AJANSLAR