Son sözü 'Ölüyorum, hastaneye kaldırın'


Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Cemil Kırbayır, kendini sorgulayan ve işkence edenlerden yardım istemiş.


17.Nisan.2011,07:03:15


12 Eylül'de kaybolan oğlunu 30 yıldır arayan Berfo Nine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan oğlunun bulunmasını istemişti.

12 Eylül 1980 darbesinin hemen ertesinde Göle'de gözaltına alınarak Kars Gözetimevi'ne götürülen Berfo ninenin oğlu Cemil Kırbayır'ın, burada işkenceyle öldürüldüğü, TBMM Kayıplar Alt Komisyonu'nun raporuyla netleşti.

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre, Kırbayır, kendini sorgulayan ve işkence edenlerden yardım istemiş. Son sözleri ise "Ölüyorum, ne olur beni hastaneye kaldırın." olmuş. Bu bilgiyi ağabeyi Mikail Kırbayır da doğruluyor. "Evet, ben de bunu duydum. Bu sözü birlikte gözaltında tutuldukları arkadaşları dışarı çıktığında bana söylemişti." diyor. Geçtiğimiz cuma günü basına bilgi veren Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ellerindeki bilgileri Kars Cumhuriyet Savcılığı'na aktardıklarını ve soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumartesi Anneleri'ni kabul ederek görüşmesinden sonra çalışmalarına başlayan TBMM Kayıplar Alt Komisyonu, Cemil Kırbayır ve Tolga Ceylan olayları üzerinde detaylı soruşturmalar yaptı. Yapılan çalışmalar sonucunda ulaşılan bilgileri açıklayan Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Cemil Kırbayır'ın gözaltında işkence sonucu öldüğüne yönelik bir kanaate ulaştıklarını söyledi. Kırbayır'ın 13 Eylül 1980'de yakalandıktan sonra konulduğu gözetim evinden sorgulanmak üzere 8 Ekim 1980'de sorgu evine getirildiği bilgisini veren Üskül, "Birlikte getirildiği 3 kişi aynı gün götürüldüğü halde Kırbayır, götürülmemiştir. Kırbayır'ın kaçtığına ilişkin bir tutanak tutulmuştur." dedi. Üskül, Kırbayır'a sorguda işkence yapıldığını aktararak, o günün şartları altında kaçmasının da mümkün olmadığını söyledi. Bu bilgileri Kars Cumhuriyet Savcılığı'na aktardıklarını ve soruşturma başlatıldığını vurgulayan Üskül, işkenceyle ilgili de kamu kurumlarından isim istediklerini kaydetti. Kardeşinin ölmeden önce kendisine işkence eden ve sorgulayanlardan yardım istediğini doğrulayan Mikail Kırbayır, "Evet, ben de bunu duydum. Bu sözü birlikte gözaltında tutuldukları arkadaşları söylemiştir." dedi. Bu yöndeki bilgiyi gözaltında kaldığı arkadaşları dışarı çıktıktan sonra onlarla görüşerek öğrendiğini aktaran Kırbayır, "Biz onlarla defalarca konuştuk. Hepsini tanıyorum. Hepsi de kendi memleketimizin insanı. Ancak kardeşimin bu talebi karşısında herhangi bir şey yapılmadı." diye konuştu. Bu yardımı kimden istediği konusunda ise kişi olarak bilmediğini ancak, o anda sorgulamasını yapanlar ya da Kars Eğitim Enstitüsü'nde görevli memurlar olabileceğini söyledi.

EMİNE DOLMACI

ZAMAN