Hipnozla ifade alan savcıya yeni davaAskeri savcı'dan Albay Üçok'a dava: Memuriyetten men edilsinGenelkurmay Askerî Savcılığı, sahte çürük raporu ve Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklanan Askerî Savcı Ahmet Zeki Üçok hakkında dava açtı. Dokuz yıla kadar hapsi ve 'memuriyetten men' edilmesi istenen Üçok, Kayseri'de 3 askere yönelik soruşturmayı hukuka aykırı şekilde yürütmek, mahkeme kararı olmaksızın ev ve işyeri araması yapmakla suçlanıyor.

Kayseri'de hipnoz ve işkenceyle ifadesi alındığı belirtilen astsubay Ali Balta'nın 'resmî belgede sahtecilik' iddiasıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde yargılandığı davanın dünkü duruşmasında çarpıcı bir gelişme yaşandı. Astsubay Balta'nın Hava Kuvvetleri Askerî Mahkemesi'nde yargılandığı davaya sanık avukatları Mustafa Dokumacı, Çağatay Sakaoğlu, Okan Yılmaz ile Korgeneral Ulugüler'in avukatı Necmi Kapar katıldı. Milli Savunma Bakanlığı askerî adalet müfettişleri Askerî Savcı Üçok hakkında disiplin soruşturması yürütmüştü. Yürütülen soruşturmanın ardından Üçok'a iki kez kınama cezası verilmişti. Askerî adalet müfettişleri, Üçok'un Hava Kuvvetleri Komutanlığı askerî savcısı göreviyle ilgili yürüttüğü soruşturmalarda hukuka aykırı eylem ve işlemleriyle ilgili tespitlerini, 'görevsizlik' kararıylaGenelkurmayAskerî Savcılığı'na gönderdi. Genelkurmay Yardımcı Askerî Savcısı Hakim Yarbay Yaşar Yüce tarafından hazırlanan 84 sayfalık iddianame, Genelkurmay Askerî Mahkemesi tarafından kabul edildi. Hava Kuvvetleri eski Askerî Savcısı Hakim Albay Üçok hakkında görevi kötüye kullanma suçundan açılan davanın iddianamesinde çarpıcı iddialar var.

İddianamede, Üçok'un makam aracını yasalara aykırı olarak birçok kez özel işlerinde kullandığı, Bugün Gazetesi Haber Müdürü Güngör Ergün'ün ifadesinin tespiti sırasında usule aykırı hareket ettiği ve aralarında Ali Balta'nın da olduğu üç astsubayın gözaltı işlemlerinde zincirleme olarak görevini kötüye kullandığı vurgulanıyor. İddianamede, "Üçok, ifadesini almadan önce Güngör Ergün'ün ev ve iş yerinde, bilgisayarlarında arama yapılmasına ilişkin talep yazısını hazırlatması ve bu talep yazısını ifade sürecinde yırtması, ifade alma sürecinde ve öncesinde Ergün'e 'bilgi vermesi konusunda' söylediği yasaya uygun olmayan sözleri ve davranışlarıyla CMK'nın 43-61, 145-148. maddelerinde düzenlenen tanıkların ve şüphelilerin çağırılmasına ve ifadelerinin alınmasına ilişkin hükümlere aykırı hareket etmiştir." deniliyor. Üçok'un memuriyetten men edilmesi istenen iddianamede, 9 yıla kadar da hapsi talep ediliyor.

HİPNOZCU YARBAYI, ÜÇOK GETİRTTİ

Kayseri'de astsubaylar Ali Balta, İsmil Dağ ve Orhan Güleç'in hipnoz ve işkenceyle ifadesi alınan soruşturmayla ilgili de Ahmet Zeki Üçok'a çarpıcı suçlamalar yöneltildi. Üçok'un değişik makamlardan, askeri savcılığını kullanarak bilgi talep ederek kişilerin mağduriyetine neden olacak şekilde görevin gereklerine aykırı hareket ettiği ve görevine kötüye kullanma suçunu işlediği ifade edildi. Kayseri'deki soruşturmada Üçok'un yardımcısı olarak görev alan Hava Hakim Üsteğmen Özgür Tüfekçi'nin 21 Mayıs 2010 tarihinde Genelkurmay Askeri Savcılığı'na verdiği ifadesinde hipnozlu soruşturmaya ilişkin açıklamaları da iddianamede yer aldı. Tüfekçi söz konusu ifadesinde, hipnozcu Gürol Doğan'ın Zeki Üçok tarafından getirildiğini anlatıyordu.

Karargâh Evleri dosyaları kayıp

Askerî Savcılığın iddianamesi Üçok'un görevi sırasında yaptığı başka usulsüzlükleri de ortaya çıkardı. Üçok'un, astsubayların hipnozla ifadelerinin alındığıKayseridosyası ile Karargah Evleri dosyasını birleştirdiği de tespit edildi. Üçok'un görevden alınmasının ardından yerine atanan askerî savcıların yaptığı incelemelerde Kayseri evrakını Karargâh Evleri dosyasına, Karargâh Evleri evrakını da Kayseri dosyasına koyduğu tespit edildi. Karargâh Evleri soruşturmasında suç unsuru tespit edilen bir çok dinlemenin kayıp olduğu belirlendi. "Karargah Evleri" ve "Işık Evleri" dosyalarında kolluk olarak görev yapan Jandarma Yüzbaşı Tarkan Avcı'nın Askerî Adalet müfettişlerine verdiği ifadesiyle Üçok'a gönderilen dinlemelerin kaybolduğu tespit edildi. Karargâh Evleri soruşturmasında mahkeme tarafından verilen dinleme kararlarının icrasını il jandarma olarak yaptıklarını belirten Avcı, Üçok'un yerine atanan Hakim Albay Hakan Özbek'in talimatı üzerine inceleme yaptığını ve daha önce suç unsuru olabileceğini tespit ettikleri tapelerin birçoğunun hiç olmadığını tespit ettiklerini anlattı.

Askerî Adalet müfettişlerine 'tanık' sıfatıyla ifade veren Hava Hakim Yüzbaşı Evren May Doğru ise şok bir itirafta bulundu. Üçok'un kendi yaptığı soruşturmalarla ilgili bazı işlemlerde kendilerine imza attırdığını belirten Doğru, "İtiraz ettiğimizde (Senin yardımcılığını kaldırmam, ayağını denk al) diyerek tehdit ediyordu." ifadelerini kullandı.

METİN ARSLAN

ZAMAN