AB'ye Mehmet Topal'la vize tepkisi


Dışişleri Bakanı "Ahmet Davutoğlu" ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, Türk vatandaşlarına yönelik AB ile Ortaklık Konseyi’nin 49. Toplantısında vize sorununu gündeme getirdi.


19.Nisan.2011,20:48:01


Bakan Davutoğlu, düzenlenen basın toplantısında, AB’nin vize kolaylığı için Türkiye’nin önüne sürdüğü şartlarda büyük gelişme kaydettikleri vurgularken, “Ancak hala AB tarafından vize muafiyeti görüşmeler için yetkilendirilmiş bir muhatap bulamıyoruz.” dedi. Başmüzakereci Egemen Bağış ise İspanya’nın Valencia takımında top koşturan Mehmet Topal’ın eşinin bile vize alamaması örneğini verdi. Bağış, “T.C. vatandaşlarının kendilerini en az Avrupalı hissettikleri an, vize kuyruklarında beklemek zorunda kaldıkları andır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın toplantısında konuşmasını Türkçe yapacağını belirterek, “Türkiye’yi bir AB dili yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Ortaklı Konseyi toplantılarının Avrupa tarihinin en eski geleneğine sahip toplantılarından biri olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Gelecek sene yarım yüzyıla ulaşan bir geçmişi olacak bu toplantıların. Ümit ediyoruz ki artık bu Ortaklık Konseyi toplantısı sona ersin ve AB Konseyi’nin eşit haklara sahip üyesi olarak ortak toplantı yapıyor hale gelsin. Bizim perspektifimiz budur. 2023 vizyonu içinde bu perspektifi en kapsamlı bir şekilde vurguladık. Önümüze konan engeller ne olursa olsunTürkiyeAB tam üyelik hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeye kararlıdır.” şeklinde konuştu.

Görüşmelerde dış politika ve stratejik diyalog, vize konusu, müzakere süreci, Gümrük Birliği uygulamalarını ele aldıklarını ifade eden Davutoğlu, “Türkiye, AB ilişkileri çok köklü bir geçmişe sahip olmakla birlikte, önümüze konan siyasi engeller dolayısıyla istediğimiz hızda müzakereler yürümüyor. Biz bu müzakere sürecin kesintiye uğramaksızın tam üyelik perspektifiyle yürümesine büyük önem veriyoruz. Siyasi gerekçelerle konmuş olan blokajlar, daha fazla ilerlememizi mümkün kılmıyor. Artık AB Türkiye ilişkilerinin her iki tarafça da köklü ve daha sağlam bir temelde ilerleyebilmesi için yeni bir değerlendirmeye tabi kılınması ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye karşı uygulanan haksız ve sağlam temellere dayanmayan vize uygulamalarını kabul etmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, AB’nin vize kolaylığı için Türkiye’nin önüne sürdüğü şartlarda büyük gelişme kaydettikleri vurgularken, “Ancak hala AB tarafından vize muafiyeti görüşmeler için yetkilendirilmiş bir muhatap bulamıyoruz. Bunu 74 milyon Türk vatandaşının hukuki, siyasi hakkı olarak görüyoruz. Farklı ülkelerle yürütülen vize uygulamalarına baktığımızda, vize rejimini hakkaniyetten uzak olarak değerlendiriyoruz.” dedi

Bakan Davutoğlu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere rağmen Türkiye ile AB arasındaki stratejik diyalog mekanizmalarının gerçek bir yapıya kavuşturulamadığını da ifade ederek, “Gün bugündür. Türkiye ve AB birlikte bir vizyon içerisinde uluslararası gelişmelere bakmak durumundadır. AB’den yapısal olarak da diyalog mekanizmalarını güçlendirmesini beklemek doğal hakkımızdır.” şeklinde konuştu.

"MEHMET TOPAL’IN EŞİNİN BİLE VİZE ALAMADI"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, toplantıların 49.sunun yapılmasını, “Türkiye’nin bekletilmesi gerçeğini vurgulaması açısından düşündürücü.” şeklinde değerlendirdi. Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin istenen noktada olmadığına dikkat çeken Bağış, “Bu durum ne AB’nin ne de üye ülkelerin çıkarlarına hizmet etmemektedir.” dedi.

Başmüzakereci Bağış, Türkiye’nin reform performansına bakıldığında 29 faslın müzakerelere açılmasının gerektiğini, fakat şu anda 13’ünün açılabildiğini vurguladı.

Türkiye’deki seçim süreci bile reform konusundaki kararlılıklarını azaltmadığını vurgulayan Bağış, sonAnayasa değişikliğipaketi ile attıkları adımları hatırlattı. Egemen Bağış, “12 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizdeki her bir vatandaşımızın ‘benim’ diyeceği bir anayasaya, gerçekten sivil, gerçekten kuşatıcı, gerçekten her bir vatandaşımızın hassasiyetlerini kapsayan bir anayasaya kavuşmak için de aynı kararlılıkla süreci yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Vize konusunda hassasiyetlerinin en üst noktada olduğunu ifade eden Bağış, “T.C. vatandaşlarının kendilerini en az Avrupalı hissettikleri an, vize kuyruklarında beklemek zorunda kaldıkları andır.” dedi. Başmüzakereci Bağış, ‘haksız, yersiz, mantıksız ve hukuksuz’ olarak nitelendirdiği vize uygulamasının son bulması için her türlü çalışmayı yapacaklarını dile getirdi. Egemen Bağış, Valencia takımında top koşturan Mehmet Topal’ın eşinin bile vize alamamış olmasının, Türkiye’nin bu konudaki haklılığını gösterdiğini vurguladı.

CİHAN