57 bin uzman erbaşa müjdeli haberTSK'da uzman çavuş ve uzman onbaşı olarak görev yapan 57 bin personele müjdeli haber geldi.45 yaşını doldurduğu için görevlerini bırakmaları gereken uzmanların, kamuda istihdamına ilişkin sorun çözüldü. Yaş haddinden sözleşmesi feshedilecek olan uzmanlar, Milli Savunma Bakanlığı,GenelkurmayBaşkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve Sahil Güvenlik'tememurolacak.

657'ye tabi olacaklar

Uzman erbaşlardan müracaat edenlerin atamaları, istihdam edilecekleri kurumların ihtiyaç öncelikleri dikkate alınarak yapılacak. Memuriyete geçen uzmanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olacak. Uzmanlar, 45 yaşını doldurduğu için TSK'dan ayrılan diğer uzmanlara ödenen ikramiyeyi alamayacak. Uzmanlar,emekliaylığına hak kazandıkları tarihe kadar çalışabilecek.

45 yaşını dolduran uzmanlardan kaçının hangi birime memur olarak atanacağına ilişkin karar, her yıl Genelkurmay'ın koordinasyonunda yapılacak toplantı ile belirlenecek. Ataması yapılan eski uzman yeni memurların nerede çalışacağı kura ile belirlenecek.Seçkin Ergün

BUGÜN GAZETESİ