Erzurumun Pasinler ilçesinde öğretmen A.K.ye bıçaklı tecavüz girişiminde bulunan zanlının 4 farklı robot resmi çizildi. Polisin titiz çalışmasına rağmen ilerleme olmaması ilçede tedirginlik yarattı.Bayan Öğretmeni Okul Çıkışında Darp Ettiler
Erzurum’un Pasinler İlçesi Milli Egemenlik İlköğretim Okulunda görev yapan öğretmen A.K.’ye 6 Nisan günü saat 14.30 sıralarında saldıran kişi olaydan sonra kayıplara karıştı. Hayati tehlike arz edecek biçimde kasten yaralama, yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve cinsel saldırı suçlarından aranan kişinin bulunması için Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nce aynı gün uzman bir ekip görevlendirildi. Ancak, aradan 14 gün geçmesine karşın zorbanın hâlâ yakalanmaması üzerine yazılı açıklama yapan Emniyet Müdürlüğü, olaya ilişkin iz ve kanıtların incelenmek üzere İstanbul Kriminal Polis Labaratuvarına gönderildiği bildirdi. Yöredeki güvenlik kamera kayıtları toplanarak çözümü yapıldığı,olayı gerçekleştiren kişinin mağdur A.K. ve tanık H.A.’nın ifadeleri doğrultusunda robot resimleri profesyonel ressamlar tarafından çizildiği kaydedildi. Saldırıyı akli dengesi bozuk veya psikolojik rahatsızlığı bulunan bir kişinin yapmış olabileceği, Pasinler İlçesi Hastane kayıtları üzerinde 35 kişinin araştırmasının yapıldığı anımsatıldı.

YAPILMAYAN KALMAMIŞ!

Öğretmen A.K.’nin görev yaptığı okul ile daha önce çalıştığı yerlerde araştırma yapıldığı, kullandığı cep telefonunun raporları, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabının incelendiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

“Olayı gerçekleştiren fail ya da faillerin yaralı olabileceği yönünde bilgi alındığından yüzü ve vücudunun çeşitli yerlerinde yara bulunan Pasinler İlçesi’ndeki tüm şahıslar incelenmiştir. Olayı gerçekleştiren şahıs ya da şahısların yaralı olabileceği değerlendirildiğinden tedavisini yaptırmak üzere müracaat edebileceği başta eczaneler, Sağlık Ocakları ve Devlet Hastanesi kayıtları tetkik edilmiştir. Verilen eşkal doğrultusunda Pasinler İlçesi’nde bulunan tüm umuma açık internet kafe, kahvehaneler, park ve bahçeler, alış veriş merkezleri, otobüs ve dolmuş duraklarında çalışma yapılmıştır. Tüm konaklama tesisleri ile otellerin kayıtları incelenmiştir.”

11 KİŞİLİK EKİP ELDEKİ ROBOT RESİMLE 3 BİN 617 HANEYİ TEK TEK İNCELİYOR

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri zanlının yakalanması için neler yapıldığını şöyle açıkladı:

“Mağdurun ikamet ettiği yer ve yakın çevresinde bulunan tüm ikametler ziyaret edilerek olaya ilişkin bilgi ve görgülerinin olup olmadığı kendilerine sorulmuş, alınan bilgi ve duyumlar doğrultusunda araştırmalar yapılmıştır. Mağdur A.K. ile tanık H.A.’nın fotoğraf teşhisinden olayı gerçekleştiren kişinin M.A.Y. olduğu teşhis edilmesi üzerine adı geçen hakkında Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi'nden yakalama kararı çıkarılarak İzmir ili Gaziemir ilçesinde bir arkadaşının evinde yakalanmıştır. Şahıs ilimize getirilerek canlı teşhis yaptırılmış, yaptırılan bu canlı teşhis de mağdur ve tanık teşhis edememiştir. A.K.’nin çantası 15 Nisan günü Hasankale girişinde yanmış vaziyette bulunmuş, iz ve deliller alınarak incelemeye alınmıştır. 17 Nisan günü Pasinler ilçesinde bulunan 15 mahalle muhtarı ile İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan çalışmalara ilişkin toplantıda muhtarların mahallelerinde konu ile ilgili daha hassas bir şekilde araştırma ve çalışma yapılarak elde ettikleri bilgileri bildirme talebinde bulunulmuştur. Pasinler ilçe merkezinde 3 bin 617 hane olduğu tespit edilerek nüfus müdürlüğünden hanelerde ikamet etmekte olan şahısların kimlik bilgileri çıkartılarak oluşturulan 11 ekibe şüpheliye ait robot resim de verilerek tüm haneler dolaşılmaktadır. Bu çalışmalar esnasında eşkale benzer kişilerin fotoğrafları çekilerek müşteki A.K.’ya gösterilerek teşhis işlemi yaptırılmaktadır.”


365haber