Yine ÖSYM yine skandal!

ALES'te sorular eksik sayfa sıraları karışık çıktı!..


ALES'TEKİ KİTAPÇIK KRİZİNE ÖSYM'DEN AÇIKLAMA:
ÖSYM: Kitapçık nedeniyle katılamayanların sınavı yenilenebilir ve sınırlı sayıda basım hatası yapılan kitapçıklar incelenecek.

Yükseköğretim Giriş Sınavı'nda şifreli cevap anahtarı iddialarıyla sarsılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitim Girişi Sınavı'nda (ALES) da büyük bir skandala imza attı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde hatalı soru kitapçığı basımı nedeniyle sınav, 1 saat geç başladı. Manisa'dan yedek kitapçıkların gelmesiyle sınav yapıldı.

BOŞ KAĞIT VERDİLER
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde yapılan ALES'te sınava giren yaklaşık 500 kişi, hatalı soru kitapçığı yüzünden sıkıntı ve panik yaşadı. Saat 09.30'da başlaması gereken sınav, görevlilerin, soru kitapçıklarının hatalı basıldığını, soruların ek**** tekrarlı ve bazı sayfaların boş olduğunu fark etmesiyle 1 saat başlayamadı. Sınav sorumlularına konunun aktarılmasının ardından çözüm olarak yedek kitapçıklar getirildi. Ancak 100 yedek kitapçık yetmeyince, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nden yedek kitapçıklar istendi. Kitapçıkların gelmesiyle 10.30'da sınav başlarken, kitapçık yetmediği için bazı öğrencilere boş kağıt verdiği iddia edildi.

"MAĞDUR OLDUK"
Sınava çocuklarını bırakıp geldiğini ve 35 yaşında olduğu için yaş sınırından son şansı olduğunu belirten Yasemin Erkan Turan, yaşananların bir skandal olduğunu belirtti. Sınava bir saat geç başladıklarını ve panik yaşadıklarını belirten Turan, "Sınav başlayacak derken kitapçıkların hatalı olduğu söylendi. Sınavı başlatmayıp, Manisa'dan kitapçık getireceklerini söylediler. 1 saat boyunca boş boş bekledik. ÖSYM bir kitapçığı nasıl hatalı basar? Bizim geleceğimizle nasıl oynar? Benim yaş sınırım olduğu için son şansımdı. Benim gibi onlarca arkadaşım var. Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

EKSİK SORULAR
Kitapçıkta bir sorudan 6-7 tekrar olduğunu, bazı sayfaların boş ve eksik sorular bulunduğunu belirten Deniz Balıkçı da, "Karmakarışık bir soru kitapçığı ile karşılaştık. Soruların tekrarı bir sonraki sayfalarda vardı. Eksik sorular olduğu gibi, bazılarının cevapları bile yoktu. Bu bir skandaldır. Kitapçıkları basarken, hiç bakmıyorlar mı? Bizim yaptığımız hazırlıkların hepsi boşa gitti" dedi. Yedek kitapçığın kendisine yetmediğini belirten Fethiye Yüksel ise, "Bir saat boyunca yedek kitapçık bekledik, gelmedi. Biz de dağıtılan eksik ve yanlış kitapçıkları doldurduk. Bizim girdiğimiz sınav iptal edilmeli. Burada giren 500'e yakın arkadaşımız, mağdur oldu" dedi.

HATALI ÇIKTI
Bazı kitapçıkların hatalı ve eksik basıldığını belirten ÖSYM yetkilileri, sınava girenlerin mağdur olmaması için Manisa'dan yedek kitapçık getirildiğini ve sorunun çözüldüğünü belirtti. Mağdur olanların da ÖSYM'ye dilekçe ile başvurmalarıı istendi.

AİLELER DE TEPKİ GÖSTERDİ
YGS'nin hemen ardından yapılan hatanın affedilemez olduğunu belirten Mehtap Çirit, "Artık kime güveneceğiz. Devlet bir sınav yapmayı, kitapçık basmayı bile beceremiyor. Çocuklarımız mağdur oldu. Cumhurbaşkanı, Başbakan ÖSYM'nin açıklamalarından tatmin olduğunu söylüyor. Peki bu hatalara ne diyeceğiz. ÖSYM başkanı istifa etmelidir" dedi.

DIŞARI ÇIKTILAR İDDİASI
Yedek kitapçığın gelmesini bekleyen öğrencilerin bazılarının görevlilerin izniyle sigara içmek için dışarı çıktığı ve tuvalete gittiği iddia edildi. Binadan çıkamayan bazı öğrencilerin de sınıf penceresinden ailelerine seslenerek, mağdur olduklarını, sınava başlayamadıklarını bağırarak anlatıp merak etmemelerini söylediği öğrenildi.


(habertürk)