3 ay ömrü kalan bebeğe 9 ay sonra randevu

Tedavisini yapan doktorun “En fazla 3 ay yaşar” dediği 8 aylık Ali bebeğe, Adli Tıp Kurumu, 9 ay sonraya muayene günü verdi


Tam 10 yıl bebek sahibi olabilmek için tedavi gören Hasibe ve Sadullah Nurettin çifti, bir özel hastanede bu hayallerine kavuştu. Anne karnında oldukça sağlıklı olduğu belirtilen bebek, 9 ay 16 gün sonunda doktor Ö.T. tarafından “suni sancı” ile dünyaya getirilmek istendi. Ancak “Ali” adı verilen bebek, doğum kanalında uzun süre kalması nedeniyle spastik olarak dünyaya geldi.

Nurettin çifti, hastane yetkililerinin “Şikâyetçi olmayın, size yeni bebek yapalım” teklifinde bulunduğunu iddia ederek mahkemeye başvurdu.

‘CİĞERLERİ İFLAS ETTİ’
Soruşturma başlatan savcılık Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istedi. Kurum ise nefes almakta zorlandığı ve sürekli havale geçirdiği için 4 aydır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yatan 8 aylık bebek için 13 Ocak 2012 tarihine muayene günü verdi. Ailenin avukatı Ali Sait Ekmekçioğlu, Adli Tıp Kurumu’ndan bebeğin spastik doğumuyla ilgili hatanın kimde olduğuna dair raporun 6 aydır savcıya ulaşmadığını belirterek, “Adli Tıp Kurumu’ndan gelen yazıda Ali bebeğin hem hastane raporları istendi, hem de 13 Ocak 2012’de Adli Tıp Kurumu’na götürülmesi istendi. Bebek o vakte dayanamaz. Doktorlar en fazla 3 ay yaşar diyor” şeklinde konuştu. Bebeğin anne babası ise “Ciğerleri iflas etti, beyninde sıvı kalmadı. Oğlumuz ölüyor. Doktorlar her an Ali’nin bize veda edebileceğini, 3 aylık ömrü kaldığını söylüyor. Oğlumuz gitmeden davasının açılmasını istiyoruz. Ama Adli Tıp Kurumu 9 ay sonraya gün verdi” diyerek yaşadıklarına isyan etti.

Bebeğin tedavisini yürüten Uzman Doktor Ertuğrul Kıykım da doğumda anomali yaşayan bebeğin sonda ile beslenmesi ve hareketsiz olması nedeniyle her an ölüm riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek,”Ali bebek ölüm riski olan bir bebek” dedi.(habertürk)