Gümrük kapılarında oy verme işlemi başlıyor


24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemi yarın (salı) başlayacak. İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde gidiş ve geliş katında da oy verme işlemleri için hazırlıklar tamamlandı. Şeffaf sandıklarla, örtülü kabinler terminale yerleştirildi. Gümrük kapılarında oy vermek için Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmaları dışında yurtdışında en az 6 aydan fazla süreyle ikamet ediyor ve yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları da gerekiyor. Vatandaşların yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kuruluna ait www.ysk.gov.tr web adresine girip, T.C. Kimlik numaraları ile kontrol edebiliyor.


İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş ve geliş katında oy kullanılması için pasaport işlemleri sonrasında ki noktalarda hazırlıklar tamamlandı. Dış Hatlar terminali gidiş katında 6, geliş katında ise 9 olmak üzere toplam 15 şeffaf sandık yerleştirildi ve örtülü kabinler kuruldu. Sandıklar 24 saat açık olacak ve oy kullanma işlemi 10 Mayıs Salı günü saat 08.00'de başlayıp 12 Haziran gününe kadar devam edecek . Bakırköy ilçe seçim kurulu yetkilileri yapılan hazırlıkları yerinde denetlerken, Atatürk Havalimanı'nda oy kullanılacak 34 gün boyunca 320'ye yakın personel görev yapacak. Atatürk Havalimanı ve diğer sınır kapılarında yurtdışında yaşayan vatandaşlardan yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup, Türk pasaportunu ibraz eden vatandaşlar giriş ve çıkış yaparken oy kullanabilecek. Gümrük kapılarında oy verme işlemlerinin başlayacağı 10 Mayıs Salı gününden sonra tahmin edilenden fazla sayıda oy kullanıldığı saptandığı takdirde, Yüksek Seçim Kurulu gümrük kapısı ilçe seçim kurulu sayısını artırabilecek.

GÜMRÜK KAPILARINDA OY VERMEK İÇİN ŞARTLAR:
"Çifte uyruklular dâhil olmak üzere, oy verme günü 18 yaşını tamamlamış ve daha büyük yaşta olan tüm vatandaşlar oy kullanabilecek. Gümrük kapılarında oy verme işlemi, sadece geçerli Türk pasaportları ile yapılabilecek. Oy vermek için geçerli TC pasaportlarını ibraz etmeleri zorunludur. Yine vatandaşların oy vermek için yurtdışında en az 6 aydan fazla süreyle ikamet ediyor olmaları ve Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Oy verebileceklerin tespitinde, gösterilen pasaportta yazılı bilgilerle yetinilecektir. Oy kullanmak isteyenin yurt dışında altı aydan fazla ikamet edip etmediği, pasaportundaki çıkış ve giriş damgaları yabancı ülke yetkili makamlarınca verilen oturma iznini içeren özel açıklama veya bu konuda düzenlenmiş başka bir belge varsa incelenerek tespit edilecektir.

Sandık kurulu, bu konuda tereddüt ederse gümrük kapılarındaki görevlilerin bilgisine başvurabilecektir. Yurda girişten altı aydan önce yabancı ülkeden verilmiş veya hangi tarihte olursa olsun yenilenmiş ve oy kullanıldığı tarihte geçerli olan oturma iznine sahip olan seçmenler, yurda giriş ve çıkış tarihleri arasındaki süreye bakılmaksızın yurt dışında altı aydan fazla ikamet etmiş sayılacaklardır. Oylamaya yukarıdaki madde kapsamı dışında kalanlar, kısıtlı olanlar ve kamu hizmetinden yasaklı olanlar katılamayacaktır. Vatandaşların yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kuruluna ait www.ysk.gov.tr web adresine girip, T.C. Kimlik numaraları ile kontrol etmeleri mümkündür"


HANGİ GÜMRÜK KAPILARINDA OY VERİLECEK?
Gürbulak Karayolu, Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Cilvegözü Karayolu, Dereköy Karayolu, Habur Karayolu, Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Eskişehir Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas-Güllük Havalimanı, Samsun Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Kuşadası Deniz Limanı, Çeşme Deniz Limanı ve Taşucu Deniz Limanı gümrük kapılarında tatil günleri dahil 24 saat süreyle oy kullanılabilecek. Gümrük kapılarındaki oy vermede, ''Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu'' filigranlı sarı renkli oy zarfları ve seçime katılan siyasi partilerin yer aldığı birleşik oy pusulaları ile ''Evet'' mührü kullanılabilecek.


Gökhan ARTAN / AHT