Hasankeyf’ten Efes’e, bir hayalden gerçeğe…


Bir de çocukların gözünden görelim…Darüşşafakalı gençlerin hayalleri, ellerini uzattığı küçük kardeşlerine kadar uzandı. Bu hayal, Mardin’den Amasra’ya, Safranbolu’dan Selçuk’a gerçeğe dönüştü.
Darüşşafakalı çocuklar önce eğitmenlerden fotoğraf çekmeyi öğrendi, sonra da Türkiye’nin dört bir yanındaki kardeşlerine doğru yola çıktı. Önce İstanbul, ardından Mardin, Hasankeyf, Safranbolu ve Amasra’ya giden gençler, bölge okullarından edindiği kardeşleriyle birlikte bölgenin tarihi ve kültürel miraslarının fotoğraflarını çekti. Onlar Türkiye’yi kardeşlerinden dinleyerek keşfederken, kardeşleri de fotoğraf çekmeyi öğrendi ve yaşadıkları yere farklı bir gözler bakmaya başladı.

Çocuklar Türkiye'yi fotoğraflıyor...
Projenin yeni adımında ise Darüşşafakalı çocuklar, İzmirli kardeşleriyle birlikte tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir’de Efes ve Şirince’yi fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi. HABERTURK.COM da, bu gezide çocukları yalnız bırakmadı.
Darüşşafakalı gençler ve Selçuk Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan gelen kardeşleriyle, gezilerinin ilk ayağı olan Efes & Meryemana’da buluştuk. Beyaz tişörtleri ve fotoğraf makinelerine sarılmış küçük ellerini görünce, ‘bu çocuğun geleceği kadar umut dolu olsa gelecek’ diye düşünüyor insan. Gördükleri her tarihi ve doğal güzelliği, bir de arkadaşlarını fotoğraflamaya çalışan bu minik adam ve kadınlarla konuştukça aslında ne kadar olgun olduklarını görüyor, zekâlarına ve her konudaki duyarlılıklarına hayran kalıyoruz…
Meryem Ana’nın bahçesinde, bir ağacın üzerinde oyun oynayan sincapları fotoğraflamaya çalışan çocukların yanına gidip, heyecanlarını paylaşıyoruz. Cıvıl cıvıl çocukları gören sincaplar da gittikçe çoğalıyor ve İstanbul’dan gelen bu fotoğrafçılara birbirinden güzel pozlar veriyor.


Heyecanlarını ve projeyi onlardan daha iyi kimse anlatamaz diyor ve sözü onlara bırakıyoruz:
“KARDEŞLERİMİZ BİZE ÇOK YARDIMCI OLUYOR”
Sezen Mert (Özel Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi)
"Kardeşlerimize fotoğraf hakkında bildiğimiz her şeyi öğretmeye çalışıyoruz. Biz onlara bu konudaki bilgilerimizi öğretirken; onlar da bize çevreyi gezerken çok yardımcı olacak bilgiler veriyor. O çevrede yaşadıkları için orayı daha iyi biliyorlar bizden. Kimi zaman, bize eşlik eden rehberden bile daha faydalı bilgiler veriyorlar bize. Ben İzmir'e ilk defa geldim ve çok beğendim İzmir'i. Hem buradaki insanlarla, hem de tanıştığımız kardeşlerimizle çok iyi bir iletişimimiz oldu. Hepsi sıcakkanlı ve öğrenmeye çok hevesliler. Fotoğrafa çok ilgililer, bu açıdan çok yardımcı oluyorlar bize."

“FOTOĞRAFÇILIĞI ÖĞRENMEK ÇOK HOŞ”
Doğa Acar (Selçuk Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi)
"Bize fotoğraf çekmeyi öğretiyorlar. Ben önceden de çok seviyordum ama profesyonel bir şekilde bütün ayrıntılarına kadar öğrenmek çok hoş. Bilmedikleri şeyleri de biz anlatıyoruz onlara, sonuçta rehber her zaman yanımızda olmuyor. Soruyorlar bize bazı şeyleri bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz."
“FOTOĞRAF İNSANA FARKLI BAKIŞ AÇISI KAZANDIRIYOR”
Zeynep Kutlu (Özel Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi)
"Fotoğrafçılıkla 4 yıldır ilgileniyorum. Bugün gördüklerim gerçekten etkileyiciydi. Efes fotoğraf çekmek için harika bir yer. Tarihi beni etkiledi özellikle. Hıristiyanlık tarihine sahne olmuş bir yer burası. Fotoğraf her zaman farklı bir bakış açısı kazandırıyor insana. Normalde bakıp göremediğimiz şeyleri fotoğraf çekerken görüyoruz. Doğa gerçekten çok güzel, Türkiye'de çok güzel zenginliklerimiz var. Zaten bizim amacımız da Türkiye'de kültürel mirasımızı tanıyıp bunları görüntülemek fotoğraflamak. Buraya geldiğimizden beri doğayı ve çiçekleri çektik. Arkadaşlarımızı görüntülüyoruz. İzmir'den gelen okuldan hepimizin iki kardeşi var. Onlarla geziyoruz, onlara anlatıyoruz bildiklerimizi, onlar bize anlatıyorlar. Karşılıklı bir iletişim var. Daha sonra da görüşmek üzere iletişim bilgilerimizi aldık. İletişim devam edecek. Sonra biz onları İstanbul'a davet ediyoruz, onların fotoğraflarını sergiliyoruz."


Gezinin ikinci ayağı olan Şirince'de ise, köy halkı alışılmışın dışındaki bu küçük turistlere kucak açıyor. Merakla Şirince'deki Rum evlerini, neredeyse hiç bozulmamış tarihi yapıyı inceleyen çocuklar, burada da bilgi paylaşımında bulunuyor. 2. günde neler hissetiklerini ve projenin onlara nasıl bir katkıda bulunduğunu ise şöyle anlatıyorlar:
“KENDİ FOTOĞRAFIMI GÖRDÜĞÜMDE ÇOK GURURLANDIM”
Barış Uçar (Özel Darüşşafaka Lisesi 9. sınıf öğrencisi)
"Proje için gittiğimiz her yerde küçük kardeşlerimizle tanışıyor, kaynaşıyoruz. Onlar sıra sıra bize bir şeyler öğretiyorlar, çevreyi gezdiriyorlar. Safranbolu'ya ve Mardin'e gittik daha önce, bu 3. gezi. Sonrasında sergiler gerçekleştirildi. Sergide kendi fotoğrafımı gördüğümde çok gururlandım, çok mutlu oldum. Safranbolu'da birlikte gezdiğimiz kardeşlerimizi de çağırdık, sergiyi birlikte gezdik."

“BİZ DE YAŞADIĞIMIZ YERİ YENİDEN KEŞFEDİYORUZ”
Selçuklu çocuklar da, projenin onlara 'daha önce fark etmedikleri bir Selçuk'ı sunduğunu anlatıyor:
"Bize hem fotoğraf çekmeyi öğretti hem de sosyalleştirdi bu proje. Yeni yerler gördük kendi yaşadığımız şehirde. Abilerimizi ve ablalarımızı çok sevdik, çok eğlenceli geçiyor. Çok fotoğraf çektik. İleride fotoğraf çekmeye devam edeceğiz. Onlar İstanbul'dan bizi ziyarete geldiler, biz de onlara gideceğiz.
"Biz kendi yaşadığımız yerdeki eserlerin, kültürün farkında değilmişiz, onu da fark ettik bu projeyle birlikte. Görülmedik yerler ve eserlerin farkında olmamızı sağladı. Abilerimize ve ablalarımıza anlatırken biz de yeniden keşfediyoruz buraları. Biliyorduk ama hiç önem vermiyorduk eserlerimize, şimdi kafamızı kaldırdığımızda yeni yerler görüyoruz, farklı bir açıdan bakmış oluyoruz. Çok zevk alıyoruz."


P&G’nin desteğiyle yürütülen “Hayalden Gerçeğe” projesinin İzmir’deki atölye çalışmasına, P&G Kurumsal İletişim Müdürü Melike Özener, Bilgehan Uyar ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetimi Kurulu Üyesi Beşir Özmen de katıldı.
P&G Kurumsal İletişim’den Bilgehan Uyar da projeyi detaylarıyla şöyle anlattı:
"Hayalden Gerçeğe Projesi, P&G'nin Global Yardım Platformu olan 'Yaşa, Öğren ve Başar'ın Türkiye ayağını oluşturuyor. Bu projede Darüşşafakalı çocukların hayallerini dinliyoruz ve o hayallerden yola çıkarak diğer çocuklara ulaşabileceğimiz platformlar yaratmaya çalışıyoruz. Şuanda burada bulunmamızın sebebi de fotoğraf platformundaki çocukların Türkiye'nin kültürel miraslarını gözlemlemek için ve onları fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmek için kardeş okullarla bir araya gelme isteğinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şuanda hem Şirince'den hem Efes'ten çocuklarımız Darüşşafakalı kardeşleriyle bir araya geldiler. Önce fotoğraf çekimiyle ilgili bir kısa eğitim alıyorlar, sonrasında da her Darüşşafakalı öğrenciye kardeş okulundan iki tane öğrenci kardeşi veriliyor ve o onlara öğreterek, fotoğraf makinesini paylaşarak fotoğraf çekme fırsatı sağlıyor.
"Yılsonunda biz bunları bir sergiyle tüm çocuklara sunuyoruz ve paylaşıyoruz. 11 Mart'ta bir sergimiz gerçekleşti. O sergide Safranbolu, Amasra, Midyat, Hasankeyf ve İstanbul fotoğrafları sergilendi. Sergiye fotoğrafı dahil edilen tüm çocuklar da getirildi diğer illerden. Milli Eğitim Bakanlığı da çok destekliyor projeyi.
"Çocukların bir arada olmaları, paylaşmayı öğrenmeleri, çok farklı kültürlerden arkadaşlarıyla deneyimlerini paylaşmaları açısından çok önemli. Başka bir önemli nokta da, bu sergi gerçekleştiği zaman o çocukların 'nasıl başardık' demelerini sağlamak. Hasankeyf'ten, Midyat'tan gelen arkadaşlarımız İstanbul'a ilk defa geliyorlardı, bazıları kendi köylerinden dışarı çıkmamışlardı. Dolayısıyla onlar için öyle bir platformda alkışlanmak, gururlanmak çok özel anlardı. Biz şuanda 10 bini aşkın çocuğumuza ulaştık. Yeni şehirlere gitmemizin amacı da; olabildiğince çok çocuğa ulaşmak"


(habertürk)