Gümrüklerde dev operasyon!

Gümrüklerde yolsuzluk ve hayali ihracat iddiaları kapsamında yürütülen 8 aylık çalışma sonucunda düzenlenen operasyonda aralarında 7 gümrük görevlisinin de bulunduğu 60 kişi gözaltına alındıMaliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Mali Şube Polisi'nin yaptığı ortak çalışma sonucunda düzenlenen operasyonda gözaltına alınan çetenin, devleti milyonlarca lira zarara uğrattığı iddia edildi

50 FİRMA TAKİBE ALINDI
İstanbul Gümrük Kapıları'nda son yılların en büyük hayali ihracat ve naylon fatura operasyonu için, İstanbul Mali Şube Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelirler İdaresi Başkanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı ortak soruşturma başlattı. Yapılan 8 aylık çalışmaların ardından, inceleme altına alınan 50 ayrı firmanın 20'sinin hayali ihracat ve naylon fatura yolsuzluğu için kurulduğu tespit edildi.

İSTANBUL'DA 3 AYRI GÜMRÜK KAPISI'NDAN İŞLEM YAPMIŞLAR
Yürütülen soruşturma sonucunda, hayali ihracat ve naylon fatura yolsuzluğuna karışan 20 firmanın Ambarlı Gümrüğü, Sabiha Gökçen Havalimanı Gümrük Kapısı ve Erenköy Gümrük Kapıları'ndan işlem yaptıkları tespit edildi.

5 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ
Teknik ve fiziki takibin ardından ise İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul, Kocaeli, Artvin, Bursa ve İzmir'de eş zamanlı operasyon düzenledi. Aralarında 7 gümrük memurunun da bulunduğu 2'si kadın 59 kişi yakalanarak gözaltına alındı. İzmir'de gümrük müşaviri olarak görev yapan S.D. gözaltına alınarak sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderildi.

MİLYONLARCA LİRALIK PARA DEVLETİN KASASINDA KALDI
Çete üyelerinin, hayali ihracat için kurdukları şirketler aracılığıyla, hayali ihracat yaparak devletin kasasından milyonlarca liralık haksız para aldıkları belirlendi. Operasyonla çetenin yine bu ay sonunda devlet tarafından hesaplarına milyonlarca
lira yatırılmasının da önüne geçildi.

BOŞ KONTEYNIRLARI DOLU GÖSTERMİŞLER
Yapılan soruşturma sırasında, hayali ihracat yapan çete elemanlarına ait boş konteynırları gümrük görevlilerinin dolu gibi işlem yaptıkları tespit edildi.

ÇETE ÜYESİ MALİYECİLER DE TESPİT EDİLECEK
Çete ile birlikte hareket eden gümrük görevlileri yakalanırken, çete üyesi maliyecilerin de tespit edilmesi için "Ticaret ve ihracat belgelerinin incelenmesi" devam ediyor.

DEVLET KOORDİNELİ OPERASYON
Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen son yılların en büyük gümrük operasyonunda, Mali polis, Gelirler İdaresi Başkanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı uzmanları katıldı. Operasyonda bu 3 kurumun uzmanları ortak bir şekilde görev aldı.


(haberürk)