O emri veren komutanlara suç duyurusu!

Hayata Dönüş Operasyonu davasında, ortaya çıkan belgelerden sonra “emri veren” iki komutan için suç duyurusu yapıldı


Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle sonuçlanan Hayata Dönüş Operasyonu’nun, aslında ölümorucu başlamadan açlık grevi aşamasındayken ‘Tufan Operasyonu’ adı altında planlandığının 11 yıl sonra ortaya çıkmasıyla, avukatlar yeniden dava açılması için suç duyurusunda bulundu.

Şükran ÖZÇAKMAK-Sedef ŞENKAL/AHT

‘TUFAN PLANI’NDAKİ 15 İSMİN YARGILANMASI İSTENDİ
“Hayata Dönüş” davasının son duruşmasında,mağdur avukatları “Tufan Belgesi”yle ilgilimahkeme tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Ancak dava sonunda toplanan delillere göre karar verilmesine hükmeden Bakırköy 13. Ağır CezaMahkemesi, suç duyusuru görevini avukatlara verdi. Avukatların dünkü suç duyurusu dilekçede Bayrampaşa Cezaevi ÖzelMüdahale Planı’nın 13’ncü sayfasında adları geçen 15 üst düzey askeri personel dışında, davanın sanıkları olan 39 erin isimlerini verdiği komutanların da aralarında bulunduğu 29 kişi hakkında soruşturma başlatılıp dava açılması istendi.

LİSTENİN BAŞINDA, BÖLGE JANDARMA KOMUTANI VAR
Suç duyurusunun ilk sırasında dönemin İstanbul Bölge Jandarma Komutanı Engin Hoş yer alırken, ikinci sırada dönemin İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı İbrahimTüysüz, üçüncü sırada da yine dönemin Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanı Yarbay Yusuf Burhan Ergin yer aldı. Halkalı Jandarma Komando Taburu Komutanı Jandarma Binbaşı Hüseyin Bakır, Jandarma Yüzbaşı Özcan Yüksel, Jandarma Binbaşı Tevfik Taner İnceler başta olmak üzere planda adı geçen er ve personel hakkında; kasten öldürme, yaralama, işkence, eziyet ve kasten yaralama suçlarından cezalandırılması istendi.

‘TUFAN BELGESİ’NDE İSMİ GEÇEN KOMUTANLAR İÇİN BAŞVURDUK’
Avukatlar Severay Ballıkaya, Gülizar Tuncer ve Oya Aslan, “Tufan” adlımüdahale belgesinin adli kovuşturmanın açılması için hukuken yeterli olduğunu belirttiler. Suç duyurusunun ardından bir açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği YönetimKurulu üyesi avukat Güçlü Sevimli, “Mahkeme suç duyurusu ile ilgili kararını dava sonuna bırakıp muhtariyeti bize verdi. Biz de gerek Tufan Belgesi’nde, gerekse sanık erbaşların ifadelerinde adları geçen, emir veren komutanlarla igili suç duyurusunda bulunduk. Gereğinin savcılık tarafından en kısa sürede yapılacağından kuşkumuz yok” dedi.

EYÜP SAVCILIĞI DA HAREKETE GEÇTİ, İNCELEME BAŞLATTI
Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle sonuçlanan ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ndan 11 yıl sonra ortaya çıkan “Özel Müdahale Planı”, Eyüp Cumhuriyet Savcılığı’nı da harekete geçirdi. Savcılık planı davanın görüldüğü Bakırköy 13. Ağır CezaMahkemesi’nden alarak inceleme başlattı.(habertürk)