'En karizmatik siyasetçi Atatürk!'

Seçimlerin hemen öncesinde siyaetçilere giyim kuşam ve stil karnesi...


Seçimler yaklaşırken ekranlarda daha sık görmeye başladığımız siyasetçilerin giyim tarzlarını konuşmak için Pierre Cardin’in Genel Müdür Yardımcısı Azad Gün’le bir araya geldik. Gün’e göre gelmiş geçmiş en iyi giyinen ve en karizmatik siyasetçi Atatürk.

Seçimler yaklaşırken kıyafetlerin siyasilerin karizmalarına katkısı olup olmadığı sorusu aklımıza takıldı. Kimi neredeyse parmaklarını kapatan kol boyları, kimi omuzlarından düşen büyük ceketleriyle karizma ya da stille uzakta yakından alakalı değil. Yaptıkları işe odaklanmaları onlar için daha öncelikli. Ama dış görünüm de liderlik özelliğini güçlendiriyor. Siyasetçilerin nasıl giyindiğini konuşmak için erkek giyiminin önde gelen markalarından olan Pierre Cardin’in Genel Müdür Yardımcısı Azad Gün’le buluştuk.

- Sizce güzel ve doğru giyim, siyasetçilerin karizmalarına katkıda bulunuyor mu?

Kesinlikle liderlik özelliklerini güçlendiriyor. Sürekli göz önünde olmaları siyasetçinin imajı ve kılık kıyafeti açısından çok önemli. Markalarımızı giyen siyasetçilere “Kıyafetiniz mesajınızın önüne geçmemeli ancak mesajınızın dinlenmesi için doğru kıyafeti tercih etmeniz gerekiyor” mesajını veriyoruz. Bildiğiniz üzere nüfusumuzun çoğunluğunu gençler oluşturuyor ve gençler siyasetçiler için en önemli oy potansiyeline sahip kişiler. Bir siyasetçi genç nesil tarafından beğenilmiyorsa mesajının da doğru algılanma olasılığı düşük. Görüntü, ilk intiba ve imaj, gençler için çok önemli. Biz de siyasetçilere bu önemli gerçeği göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

- Siyasetçiler genelde siyah ya da lacivert takım elbise tercih ediyor. Bunun sebebi nedir?

Biz kendilerine farklı ve değişik renkler öneriyoruz. Siyaset çok ciddi bir iş olduğu için siyasetçilere hep “Ciddi görünmek istiyorsan siyah ya da lacivert giyinmelisin” deniliyor. Oysa her rengin insan psikolojisi üzerinde etkileri vardır. Lacivert takım elbise beyaz gömlek ve kırmızı kravat klasik politikacı profilidir. Şu anda seçim meydanlarında, billboard’larda siyasetçileri bu kombin içerisinde görebilirsiniz. Lacivert takım elbise ciddiyeti ve bilgeliği simgeler, içine giyilen beyaz gömlek; duru ve ak oldukları izlenimini verir, kırmızı kravat da zaten duyguları tetiklediği için rakiplerine gözdağı vermek düşüncesiyle tercih ettikleri bir aksesuvar. Beraber çalıştığımız siyasetçilere “Sürü içerisinde siyah koyun olmak lazım” diyoruz ama işin ciddiyetini unutmuyoruz, yerine göre düzgün ve uygun renkleri öneriyoruz. Yurtdışından gelen siyasetçiler eğer halkla kaynaşıyorlarsa toprak tonlarını tercih eder çünkü toprak tonları güveni simgeler. “Eğer seçim meydanında konuşma yapmayacaksanız ama Çocuk Esirgeme Kurumu’nu ziyaret edecekseniz toprak tonlarını tercih edin” diyoruz. Siyaset bir vitrin.

YAKA DÜĞMELİ GÖMLEK

- Siyasetçilere giyim konusunda ne gibi öneriler veriyorsunuz?

Biz sadece siyasetçilere değil bütün müşterilerimize şunu tavsiye ediyoruz; vücudunuzu tanırsanız ve giyim kuşam konusunda profesyonel yardım alırsanız yanlış yapma oranınız en aza iner. Çünkü artık siyaset bir vitrin, mesajınızdan önce kendinizi sunuyorsunuz, insanlar sizden etkilenecek ki mesajınızı dinlesin, insanları etkilemenin yolu da iyi giyinmekten geçer. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış zaten. Fiziklerine uygun kalıpta giyinmeleri, kol ve etek boylarının doğru durması, giydikleri takım elbisenin belden ve omuzdan vücutlarına oturması şart. Mesela eğer kravat kullanmayacak ve tek ceket giyineceklerse gömleğin yakasının dağılmaması lazım. Çoğu siyasetçinin konuşma heyecanıyla gömleğinin yakası dağılıyor ve bu kötü bir görüntü oluşuyor. Bunu engellemenin en basit ve en güzel yolu, yaka düğmeli gömlek tercih etmek. Yaka düğmeli gömlekler, yakanın sağa sola hareket etmesini engeller. Bu gömlekler aynı zamanda spor bir hava kazandırır. Ayrıca kravat kullanmıyorlarsa mutlaka mendil kullanmalılar. Mendil bir erkeğin en önemli aksesuvarlarındandır. Mendil, kol düğmesi ve gömleğin yakasına uygun ince slim fit kravat öneriyoruz. Ancak onlar genelde kalın kravatları tercih ediyor. Akıllı kumaşlar da siyasetçiler için sıklıkla önerdiğimiz bir malzeme. Teknoloji ilerliyor, leke tutmayan, çabuk kırışmayan gömlekleri mutlaka denemeliler.

- Sizce siyasetçilerin yaptıkları yanlışlar neler?

Genelde siyasetçilerimiz hep aynı hataları yapıyor. Eğer boynunuz kısaysa İtalyan yaka bir gömlek giymezsiniz, çünkü gömleğin yakası kulağınıza kadar gelir. Kemal Kılıçdaroğlu kendisine 2 beden büyük kıyafetler giyiyor. Gömlek ve ceket seçimleri kendisine büyük. Bence Kılıçdaroğlu’nun giyim ve renkler konusunda mutlaka profesyonel bir desteğe ihtiyacı var. Çünkü kıyafetleri verdiği mesajın önüne geçebiliyor. Sayın Devlet Bahçeli ise kısa boylu olmasına rağmen kruvaze takım elbise giyiyor. Başbakanımızın kruvaze tercihi ise doğru çünkü uzun boylu. Kruvaze takım elbiselerin yakaları geniş olur Devlet Bey de yapı itibarıyla minyon olduğu için bu kesimler üzerinde daha da büyük duruyor. Öncelikle her erkek kaç beden olduğunu bilmeli.

- Genel olarak siyasetçilerin giyimini nasıl buluyorsunuz?

Birçoğunun destek almadığını biliyorum, hoşlarına giden şeyleri giymeyi tercih ediyorlar. Yaptıkları işi çok ciddiye alıyorlar. Çok ciddi görünmek gibi bir düşünceleri var, hatta hayatında kravatsız fotoğraf çektirmemiş olanlar var.

- Sizce en iyi giyinen siyasetçilerimiz kimler?

Hiç tartışmasız Mustafa Kemal Atatürk. Turgut Özal’ın da tarzı ve kıyafet seçimi çok başarılıydı. Günümüzde Mustafa Kemal ve Turgut Özal gibi gerektiği yerde gerektiği gibi giyinmesini bilen siyasetçilere ihtiyacımız var. Mustafa Kemal Atatürk’ün giyim tarzı çağın ötesindeydi. Kullandığı mendilleri, zarif aksesuvarları kusursuz bir stili olduğunu gösteriyordu. Siyasetçiler giyim konusunda Mustafa Kemal Atatürk’ü mutlaka örnek almalı.

EN İYİ KRAVAT BAĞLAYAN SİYASETÇİ OBAMA

- Siyasetçiler gömlek ve kravat seçiminlerinde nelere dikkat etmeliler?

Uzun boylu beyler İtalyan, geniş, klasik yaka gömlekleri tercih edebilir. Kısa boylu ve kilolu olanlar ise kesinlikle yüksek yaka gömlek tercih etmemeli. Gömleğin hem gövde hem de kol boyu açısından vücuda düzgün oturması çok önemlidir. Gömleğin ne çok dar ne de çok bol durması lazım. Bol duran, dışarı doğru çıkmış bir gömlek, çok kötü bir görünüm oluşturabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Ben kravatı şöyle tanımlıyorum: “Çok iyi yapılmış bir yemeğin üzerindeki baharat.” Baharat yemeğin önüne geçmemeli, aynı şekilde tercih edilen kravatta gömleğin önüne geçmemeli. Kravatlarda renk çok önemlidir. Alacalı bulacalı renkler, çok geniş çizgili, garip amblemli, çok büyük, şekilsiz desenler olan kravatları tercih etmemelerini tavsiye ediyoruz, kısacası gözü yoracak detaylardan kaçınmalılar çünkü insanlara hitap ediyorlar. Biz kravatlarda mikro desenler, pastel tonlar ve kumaş olarak da ipeği tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Farklı kravat bağlama şekilleri var. Biz müşterilerimize boylarına ve fiziksel yapılarına uygun kravat bağlamalarını öneriyoruz. En iyi kravat bağlayan siyasetçilerden biri Barrack Obama. Yüzü çok zayıf, çenesi sivri olduğu için kravatı küçük ve ince şekilde bağlıyor.

- Başbakanın giyimini nasıl buluyorsunuz?

Bugün meclise baktığınızda giyimi en çok hoşunuza giden siyasetçiler kimler? Başbakanımızın tarzını beğeniyorum. Klasiğin çok dışına çıkmıyor. Üzerine çok yakışabilecek kıyafetler var boyu, omuz yapısı takım elbiseler için çok uygun. Takım elbiseleri çok şık taşıyor. Başkanımıza şık tişörtler giymesini öneriyoruz. Yurtiçi gezilerinde soft ve pastel tonlar kullanmasını öneriyoruz. Kürşad Tüzmen en şık giyinen siyasetçilerimizden biri. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül de fiziğine uygun, şık ve doğru giyinen isimlerin başında geliyor. Ona özel takım elbiseler ve ceketler üretiyoruz. Hatta Cumhurbaşkanımızın eşi Hayrünnisa Gül kombinler konusunda bizlere yardımcı oluyor. Daha önce de söylediğim gibi eski fotoğraflarına baktığımız da Atatürk’ün şu an birçok dünya liderinden çok çok daha iyi giyindiğini görüyoruz.

- Yabancı siyasi liderlerinden kimlerin tarzını beğeniyorsunuz?

Barack Obama ve Nicolas Sarkozy’i beğeniyorum. Yabancı siyasetçiler daha çok slim fit kesimleri tercih ediyor, toprak ve pastel tonları kullanıyorlar. “Casual” dediğimiz günlük, rahat tarzlarda da halkın içine karışabiliyorlar.

İMAJ MAKER'A İHTİYAÇ VAR!
İmaj maker kişinin fiziksel özelliklerini, ten rengini giymekten hoşlandığı renkleri, yaptığı işi bilerek bazı profesyonel önerilerde bulunur. Siyasetçilerin zamanları çok kıymetli, giyim kuşam için zaman ayırmak istemeyebilirler. Bunu imaj maker’lardan destek alarak organize edebilirler.

SLİM FİT GİYİYORLAR!
Yabancı siyasetçilerle Türk siyasetçileri arasındaki en önemli farklardan birisi, Sarkozy gibi liderlerin slim fit takımlardan vazgeçmemeleri. Bu da onları daha karizmatik gösteriyor.


(habertürk)