Kalaşnikof'lu intiharda 6 sır!

Kalaşnikof'la intihar eden askerin ölümündeki sırrı aydınlatacak 6 kilit nokta...


Vatani görevini yaptığı Bursa’daki kışlasında Kalaşnikof silahını otomatiğe alarak intihar ettiği belirtilen Barış Yakarışık’ın annesi, oğlunun ölümündeki 6 soruya cevap bulmak için dava açacak.

Bursa Osmangazi Hürriyet Kışlası’nda vatani görevini yapan Barış Yakarışık (21), 20 Ocak’ta nizamiyenin nöbet kulübesinde ölü bulundu. Oturur vaziyette bulunan genç askerin çenesinin altına dayadığı Kalaşnikof silahı otomatiğe alarak intihar ettiği kayıtlara geçti. Olay yerinde 16 kovan bulundu. Üç kurşunun, genç askerin kafasına isabet ettiği ve kafatasını parçaladığı belirlendi. Öldüğünde Yakarışık’ın kanında az miktarda esrar tespit edildiği ve askeriyede önceden yapılan muayenelerde madde bağımlısı olduğunun raporlandığı öğrenildi.

‘ŞAKALAŞTIK, GÜLDÜK’
Oğullarının intihar ettiğine inanmayan Giresunlu Yakarışık Ailesi, Bursa Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak savcılık, yetkisizlik kararı verdi. Acılı anne Aylin Yakarışık (38), “Oğlum 3 yıl önce babaannesi vefat ettiğinde depresyona girdi, ilaç tedavisi gördü. 2 yıl önce de kız arkadaşı yüzünden evde hap içerek intihara kalkıştı. Sonra pişman oldu. Oğlumla en son ölümünden 23 saat önce görüştüm. Sesi iyi geliyordu, Şakalaştık. Bu son konuşmamız oldu. Ertesi gün 23.05’te intihar etmiş” dedi.

‘ŞÜPHELERİM VAR’
Oğlunun tabutunun üzerine serilen Türk bayrağını evinin duvarına asan ve oğlunun kedisi Misket’i kucaklayan acılı anne, “Oğlumun ölümüne dair şüphelerim var. İntihar ettiği gün nizamiyenin kameraları bozukmuş. İki kişi nöbet tutması gerekirken, o gece bir tek oğlum nöbet tutmuş. Oğlum onca kurşuna rağmen oturur vaziyette bulundu. İlk kurşundan sonra nasıl yere düşmedi? Ayrıca tütün tabakası, muştası yere düşmüş. Bir anne olarak bu soruların yanıtlarını almak hakkım” diye konuştu. Yakarışık Ailesi’nin avukatı Şehmus Tekik ise, “Gerekirse mezarını açıp yeniden bir otopsi isteyeceğiz. İzmit Askeri Savcılığı, olayla ilgili soruşturmayı yürütüyor. İdarenin kusursuz sorumluluk ilkesi var. Hem ceza, hem de tazminat davası açacağız” dedi.


6 SORU
- Olay gecesi, nizamiyenin kameraları neden bozuktu?

- İki kişi nöbet tutması gerekirken, neden tek kişi nöbet tutuyordu?

- Onca kurşundan sonra nasıl oturur vaziyette bulundu?

- İntihar düşüncesi varsa, neden ailesinden para istedi?

- Oturur vaziyette bulunan askerin tütün tabakası ve muştası nasıl yere düştü?

- Psikolojisi bozuk olan askere neden silah verildi?
(habertürk)