Başkent bu iddiayla çalkalanıyor


Genelkurmay iki büyük tatbikatı bakın hangi nedenle iptal etti?


27.Mayıs.2011,17:15:33


Genelkurmay Başkanlığı'nın Ege'deki iki büyük tatbikatı son dakika iptal etmesi başkent kulislerine bomba gibi düştü. Hükümet veGenelkurmayarasında gerginlik haberleri gündeme taşınırken son olarak Genelkurmay askeri gerekçelerle tatbikatları iptal edildiğini duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın Ege'de yaptığı Efes ve Denizkurdu tatbikatlarını iptal etmesi kulisleri harekete geçirdi.

ANKARA'DA YOĞUN KULİS

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapılmadı. Hükümet ve Genelkurmay arasında tatsızlık var haberleri yapıldı. Üç gün süren sessizliğiBaşbakan Erdoğanbozdu.

Genelkurmay ne diyorsa o diyen Başbakan Erdoğan'ın ardından Genelkurmay Başkanlığı tatbikatların askeri gerekçelerle iptal edildiğini duyurdu ancak bu gerekçelerin neler olduğuna değinilmedi.

Akşam saatlerinde ise Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile görüştüğü iddia edildi. Haliyle gizli görüşme sonrası sızan bir bilgi de olmadı.

GEREKÇE BALYOZ MU?

Genelkurmay'ın tatbikatları iptal etmesi ile ilgili çok önemli bir bilgi gündeme yansıdı. Eskişehir'deemekliAlbay Hakan Büyük'ün evinde "Balyoz Darbe Planı" ile ilgili belgelerin ele geçirilmesinin ardında savcılar harekete geçti. 7'si general 9 subay ifadeye çağrıldı.

BİLGİN BALANLI DA İFADEYE ÇAĞRILDI

İfade verecek generaller arasında 30 Ağustos'ta yapılacak YAŞ toplantısındaHava KuvvetleriKomutanı olması beklenen Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı da var. Balanlı'nın ifadeye çağrılması iddiaya göre Karargah'ta krize sebep oldu. Genelkurmay da iki büyük tatbikatı bu sebeple tepki olarak iptal etti.

SAMANYOLUHABER.COM