Yalçın Doğan: Birand saçmalamış - Video


Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Doğan, Mehmet Ali Birand'a tepki gösterdi.


03.Haziran.2011,12:49:38
VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ...

Samanyolu Haber Televizyonunda yayınlanan Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Faruk Mercan'la Endaze programında Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Doğan katıldı. Kendisine son son günlerde Mehmet Ali Birand'ın laik kesim hakkında yaptığı özeleştirileri nasıl karşıladığı sorulunca Birand'ın saçmaladığını iddia etti.

“BİRAND SAÇMALAMIŞ, ORDUYU ÜSTÜN GÖRMEK ONUN GENLERİNDE OLABİLİR AMA BENİM GENLERİMDE YOK”

Endaze'ye katılan Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Doğan, Mehmet Ali Birand'ın “Biz Laikler yıllarca bu ülkede Genelkurmay'ı Parlamentodan üstün tuttuk, hep askerlerin gözünün içine baktık, onların bize söyleyeceği şeyleri bekledik” şeklindeki açıklamalarına “Saçmalamış” diyerek cevap verdi. Birand'ın söylediklerinin doğru olmadığını ve sadece kendi görüşü olduğunu, bu ülkede meclisin başka bir kurumla karşılaştırılarak ikinci konuma çekilmesinin orada demokrasinin sindirilemediğini gösterdiğini söyledi. Doğan ayrıca, darbelerden en çok zarar gören kesimin de “laik kesim” olduğunu iddia etti. Mehmet Ali Birand'ın “Orduyu üstün görmek genlerimizde var” açıklamasına da Yalçın Doğan, “onun genlerinde olabilir ama benim genlerimde yok” diyerek cevap verdi. Doğan, 12 Eylüldarbesinden sonra yönetime gelen Kenan Evren'in gazetecileri de davet ettiği bir seyahatte kendisini birkaç defa fırçaladığını açıkladı.“BDP KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEK İSTEMİYOR, ÇÜNKÜ ÇÖZÜLÜRSE KENDİ VARLIĞI ORTADAN KALKACAK”

Programda Prof. Dr. Mümtazer Türköne, BDP için Kürt sorununun Kürdistan sorunu olduğunu, BDP'nin hak arayışından statü arayışına geçtiğini, Kürt sorununu çözmenin Kürdistan sorununu çözmeyeceğini söyledi. Türköne, BDP'nin artık Kürt sorununu çözmek istemediğini, çünkü bu sorun çözüldüğünde kendi varlığının ortadan kalkacağını belirtti. MHP'nin de Kürt sorununu çözmekten çok Kürdistan sorunuyla uğraşmasının işine daha çok yarayacağını, CHP'nin başka bir yola girdiğini ve Kürt sorununun öksüz-yetim bir şekilde Ak Partinin kucağında kaldığını ve Ak Partinin de bunu çözmek zorunda olduğunu ifade etti.

SAMANYOLUHABER.COM