‘Rus turistleri kasıtlı olarak zehirlediler’

Neden sadece Ruslar öldü?


Rus basınından Bodrum’da sahte alkol yüzünden ölen 3 Rus turistle ilgili şok iddia: “Teknede 5 milletten 100 turist vardı. Sadece Ruslar zehirlendi. Ruslar kasıtlı zehirlendi. Bu olay bir delinin işi olabilir.”

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, 27 Mayıs akşamı düzenlenen tekne turuna katılan 100 turistten sadece Rusların etkilenmesi şüpheleri artırdı. Tekne turu sırasında dağıtılan zehirli viskiler, Rus turistler Maria Şalyapina (28), Zalya Eva Aliya (19) ve Marina Şevelyova’nın (22) hayatını kaybetmesine, 20 Rus turistin de hastanelik olmasına yol açmıştı. Tekne turunda birçok milletten turist bulunurken, sadece Rusların zehirlenmesi, Rus medyasına da “Neden sadece Ruslar zehirlendi?” şeklinde yansıdı. Rus K. Pravda Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde, 22 Rus turistin Mister Burdon marka viskiden zehirlenmesine neden olan olayla ilgili aydınlatılması gereken birçok nokta olduğu belirtildi. Haberde şu ifadelere yer verildi: “Orhan 5 isimli teknenin sahipleri mönüde viski olmadığı söylüyor. Teknede İngiliz, Ukraynalı, Polonyalı ve Kazak turistler de vardı. Bu ölümcül içkiler neden sadece Rus kızlarını etkiledi? Türkiye bunu araştırmalı.”

‘OLAY ÇOK KARMAŞIK’
Rusya Seyahat Birliği Hukuk Komitesi Başkanı George Mokhov da, olayın sanılandan daha karmaşık olduğunu iddia etti. Mokhov “Bu insanlar kasıtlı olarak zehirlendi. Lakin, soruşturmanın sonucunu beklemek lazım” dedi. Mokhov muhabirin “Böyle bir olay kimin çıkarına olur?” sorusuna ise “Belki psikolojik sorunları olan deli biri yapmıştır” cevabını verdi. Öte yandan, Rusları öldüren Mister Burdon marka sahte viskide normalin üç katı metil alkol bulundu.

BARMEN HÂLÂ KAYIP!
Marina Şevelyova’nın arkadaşı, sahte içkiden kurtulan Rus rehber Anastasia Lavrenko “Teknede içkileri Karayip Korsanları’nda Johnny Depp’e benzeyen bir barmen hazırladı. Şişede yazılı viskinin adını daha önce hiç duymadım. İlk başta viskiler az, kola fazlaydı. Sonra kola azaldı, viski arttı” demişti. O barmen hâlâ bulunamadı.habertürk