Fransız lisesinde taciz şoku!

Türkiye’deki bir Fransız lisesinin müdürü cinsel tacizle suçlandı


Lozan Antlaşması’na bağlı olarak 125 yıldır Türkiye’de eğitim veren köklü bir Fransız okulunda taciz skandalı patlak verdi. Liseye 3 yıl önce atanan Fransız Müdür Jacques A.’nın, birlikte çalıştığı resmi görevli 37 yaşındaki Türk Yeminli Mütercim Tercüman S.E’ye cinsel tacizde bulunduğu ileri sürüldü.

Geçen yıl mayıs ayında başladığı iddia edilen taciz olayının ardından işten çıkartılan tercüman S.E., durumu bir mektup yazarak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya bildirdi. İstanbul Valiliği, Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu’na da başvuran S.E., beklemesine rağmen sonuç alamayınca, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığın harekete geçmesiyle, müdür Jacques A. karakola giderek ifade verdi.

Milli Eğitim müfettişlerine de önceki gün ifade veren S.E.’nin şunları söylediği öğrenildi: “Müdür Jacques A., çalışma odasında ve benim odamda, cinsel taciz olarak nitelendirilebilecek davranışlarda bulundu. Rahatsız olduğumu belirtince de, beni beceriksizlikle suçlayarak istifamı istedi. Tacizi, Türk Müdür Başyardımcısı Y.M. ve okul kurucularına bildirdim. Müdür beni istifaya zorladı ve 1 yıllık maaş ve referans teklif etti. Ama buna rağmen istifa etmedim. Sıfır tazminatla ve zorla işten çıkarıldım. Mobbing davası açtım.”

‘KIZIM İNTİHAR ETTİ’
O dönemde yaşanan gerginliğin etkisiyle, 17 yaşındaki kızının intihar ettiğini ve hayatını kaybettiğini belirten S.E., “Uygunsuz videosu yayınlanan siyasi parti başkanının videosunu internetten indirmemi söyledi. Ben yapmadım. Beni odasına çağırdı. Kendisi görüntüyü indirmişti. Bana erotik görüntüler içeren videoyu izlettirdi. Başka bir gün işle ilgili bir konuda aradığımda; duşta olduğunu ve nasıl sabunlandığını anlattı. Daha sonraki günlerde ise okuldaki odasında oral seks yapmamı önerdi. Reddettim.”

İNCELEME BAŞLATILDI
Savcılığın soruşturma açmasının ardından, Fransız Konsolosluğu ve Büyükelçiliğin inceleme yaptığı öğrenildi.

Tercüman S.E.’nin, İş Mahkemesi’nde açtığı davada savunma veren okul müdürünün taciz iddiasını reddettiği öğrenildi. Jacques A.’nın avukatının, “Okulun işveren temsilcisi durumundaki okul müdürünün tacizle itham edilmesi, kendisine ve okula yapılmış büyük bir haksızlıktır” diye savunma yaptıkları öğrenildi.
habertürk