Metroda saniye saniye operasyon!

İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı ve MİT Bölge Başkanlığı'nın düzenlediği ortak operasyonda uyuşturucu tacirleri metroda kıskıvrak yakalandı


İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı ve MİT Bölge Başkanlığı'nın düzenlediği ortak operasyonda uyuşturucu tacirleri metroda kıskıvrak yakalandı. Güvenlik kameralarınca saniye saniye görüntülenen operasyonda ele geçirilen eroinin sabun kalıpları içine saklandığı ortaya çıktı. Metroya buluşmaya gelen uyuşturucu tacirlerinin Kuran-ı Kerim'in şifrelerinin anlatıldığı kitabı taşıyarak birbirlerine mesaj verdikleri belirlendi.

Operasyon anı için tıklayınız...

Uyuşturucu çetesine yönelik 30 Nisan günü başlatılan çalışmada MİT mensupları yurtdışı, Jandarma ekipleri ise İstanbul'da adım adım iz sürdü. Mahkeme kararı ile yapılan teknik ve fiziki takipte ise İran'dan alınıp, Hakkari ve Van üzerinden Türkiye'ye sokulan uyuşturucunun Avrupa ülkelerine gönderilmek istendiği tespit edildi. İstanbul'da yeniden ambalajlanan uyuşturucunun otobüsle yurt dışına gönderilmesi planlanırken operasyon için düğmeye basıldı. Güvenlik kamera görüntülerince saniye saniye kaydedilen operasyonda Beykoz Kavacık'taki bir evden valizle çıkan çetenin lideri Y.Ö. ve M.L. takibe alındı. İkili Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'na gitmek için metroya bindi. Sivil giyimli jandarma görevlileri aynı vagonda seyahat ettikleri ikiliyi metrodan indikleri sırada kıskavrak yakaladı. Metroda bulunanların film gibi izlediği operasyonda gözaltına alınan ikilinin valizinden 20 sabun kalıbı içine yerleştirilmiş 9 kilo 676 gram eroin çıktı. Operasyonun devamında da A.Ö. adlı çete üyesi de 27 kilo 950 gram eroin ile yakalandı. Sabun içine yerleştirilen uyuşturucuyu X-Ray cihazının göremediği, yaydığı koku nedeniyle de narkotik köpeklerinin algılayamadığı bildirildi. andarma, uyuşturucunun gerçek olup olmadığını ve cinsini ise kimyasal test ile belirledi. "Test Kit'i" adı verilen yöndemde paketten alınan örnek maddenin üzerine kimyasal sprey sıkıldı. Açık kahverengine dönüşen uyuşturucunun böylelikle saf eroin olduğu saptandı. Çete üyelerinin teknik takibe yakalanmamak için sürekli telefon numarası değiştirdiği, ellerinde Kuran-Kerim'in şifrelerinin anlatıldığı kitapı taşıyarak birbirlerine mesaj verdikleri tespit edildi. Mahkemeye sevk edilen 3 zanlı tutuklandı.
habertürk