Ezanın tekrar Arapça okunmasının 61. yılı


Sivil Dayanışma Platformu üyesi bir grup, ezanın tekrar Arapça okunmasını sağlayan eski başbakanlardan Adnan Menderes'in mezarı başında tören düzenledi.


16.Haziran.2011,15:29:29


Menderes'in Topkapı'daki Anıt Mezarı'nda bir araya gelen platform üyeleri adına açıklama yapan Platform Başkanı Ayhan Ogan, ezanın tekrar Arapça okunmasının 61. yılının kutlandığını belirterek, 18 yıl boyunca Türkiye'de ezanın aslından ayrı bir şekilde okutulduğunu söyledi.
Ogan, 16 Haziran 1950'de eski başbakanlardan Adnan Menderes'in ezanın aslına iadesini sağladığını ifade ederek, ezanın Arapça okunmasının hem namaza hem de kurtuluşa çağrı olduğunu kaydetti.
Ezanın, İslam dininin önemli bir işaret ve sembolü olduğunu, bunu ortadan kaldırmaya, farklı bir dilde okunmasına dönük çalışmaların İslam'ın ortak dil ve mana birliğini bozmaya dönük girişimler olduğunu belirten Ogan, şunları kaydetti:
''Ezan, Müslümanların ortak bir tarihini, geçmişini, musikisini ve bir mana bütünlüğünü ifade eder. Ezanı başka dillerde okuma girişimleri, aslında İslam'ın mana birliğine, tarih birliğine dönük girişimlerdir. Bir daha asla bu ülkede ve dünyanın hiçbir yerinde İslam'ın önemli bir sembolü olan ezanı bozmaya dönük girişimleri kabul etmeyeceğimizi, bu milletin buna direneceğini yeniden ifade ediyoruz. Ezanın aslına dönmesine vesile olan Adnan Menderes ve arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz.''
Tarihçi-yazar Mustafa Armağan da ''bugünTürkiyetarihinin dönüm noktasını teşkil eden bir olayın yıl dönümünü yaşadıklarını'' belirterek, 61 yıl önce, Türkiye'nin 18 yıl hasret kaldığı Ezan-ı Muhammedi'nin sesiyle bir daha buluştuğunu kaydetti.
Türkiye'nin her tarafında 61 yıl önce bugünün ''işgalden kurtuluş sevinciyle'' karşılandığını anlatan Armağan, ''Ezan Arapçadır, ezan Rabçadır. Biz ezanın Arapça okunduğunu bilmiyoruz, ezan bir tanedir ve bu Arapça mıdır, başka bir dil midir bizi ilgilendirmez. Biz peygamberimizin bize tebliğ ettiği ezanı biliyoruz, onun dışında ayrı dillerde okunması düşünülen metindir, şarkıdır, bestedir'' dedi.
Ezanın Arapça yasaklandığı dönemde Bursa'da valiliğe başvuran bazı vatandaşların, ezanı Arapça okumak istemesi üzerine ağır ceza mahkemelerinde yargılanıp 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığını dile getiren Armağan, Çorum Cezaevinde kalan bu kişilerden bazılarının daha sonra akli dengesini yitirdiğini söyledi.
Armağan, dönemin başbakanı Menderes'in, ilgili kanun çıktıktan sonra ezanın Arapça okunmasının serbest olduğuna dair yazılı belgenin Türkiye'nin değişik yerlerine geç ulaşacağını bildiği için telsizle ezanın serbest olduğunu duyurduğunu anlatarak, ''O günden itibaren Türkiye'de Ezan-ı Muhammedi okunuyor. İnşallah ebediyete kadar asli dilinde okunmaya devam edecek. Buna hizmet eden herkesi rahmetle anıyoruz'' şeklinde konuştu.
Törende ezan okunarak, Menderes'in mezarı başında dualar edildi. Katılımcılar, 1950 yılında ezanın Arapça okunma kararının ardından çıkangazete haberleri ve bazı fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdikten sonra Anıt Mezar'dan ayrıldı.

AA