Ricciardone: Türkiye mutlaka çözüm bulur


ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, CHP ve BDP destekli bağımsız milletvekillerinin TBMM'deki yemin boykotuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin demokrasisine inandığını belirtti.


29.Haziran.2011,18:28:25

Ricciardone, "Siz demokrasiniz çerçevesinde mutlaka çözüm bulacaksınızdır." dedi.

ABD Büyükelçisi Ricciardone, eşi Dr. Marie Ricciardone ile birlikte çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere, Gaziantep'e geldi. Ricciardone ailesi ziyaret kapsamında Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı'yı makamında ziyaret etti. İlk olarak Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Büyükelçi Ricciardone'ye Vali Kamçı tarafından, Gaziantep'e özgü kutnu kumaşı, eşine ise şal hediye edildi. Büyükelçi Ricciardone de Vali Kamçı'ya ABD'ye özgü çeşitli hediyeler takdim etti. Büyükelçi, Valilik ziyareti sonrasında gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. TBMM'de yaşanan yemin krizi ile ilgili yorum yapmamayı tercih ettiğini ifade eden Ricciardone, bunun bir iç politika meselesi olduğunu kaydederek, "Türk demokrasisine inanıyorum. Yüzde yüz inanıyorum. İyimserim. Mutlak sizler, demokrasinizin çerçevesinde çözüm bulacaksınızdır." değerlendirmesinde bulundu. Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili de konuşan Ricciardone, "BizTürkiyeile beraberiz. Bütün Ortadoğu'da aynı şeyi istiyoruz. Demokrasi, kalkınma ve istikrar istiyoruz. Hepimiz beraber, hem NATO müttefikleri, hem dostlar olarak aynı değerleri paylaşıyoruz. O yüzden yakın işbirliğimiz bulunuyor." açıklamasında bulundu. Suriye'de çıkan iç karışıklıkla ilgili Beşar Esad'ın tutumu ve reformla ilgili son çağrısıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran Ricciardone, "Türkiye ile beraberiz. Aynı şeyi istiyoruz, ısrar ediyoruz. Reformların en yakın zamanda yapılması lazımdır." şeklinde konuştu.

ANTEP BAKLAVASI YEDİ

Büyükelçi Ricciardone, Gaziantep ziyareti kapsamında Güllüoğlu Tesisleri'ni de gezerek, baklavanın yapım aşamalarını tek tek izledi. Tesislerde çalışanların baklava ile birlikte tatlı yapımlarını dikkatle takip eden büyükelçi burada da kendisine ikram edilen tatlıları yedi. Baklavanın gayet güzel olduğunu söyleyen Ricciardone, "Çok lezzetli. Şimdi gidipsporyapmam lazım" diyerek espri yaptı.


(CİHAN)