'Ergenekon' adıyla dolandırıcılık pes dedirtti


Zonguldak'ta CHP İl Başkanı Tümer Peker, kendisini Ergenokon soruşturmasını yürüten polis olarak tanıtan kişilerce dolandırıldı.


29.Haziran.2011,18:15:19


Ergenekon soruşturması kapsamında bazı kişileri yakalayabilmek bahanesiyle kendisinden para isteyen kişinin verdiği hesap numarasına 6 bin lira aktaranCHPİl Başkanı Tümer Peker, olaydan iki gün sonra gittiğibankaşubesinde görevlilerin uyarması üzerine şikayetçi oldu.

Edinilen bilgiye göre, 66. doğum günü olan 25 Haziran'da cep telefonunu arayan ve kendisini polis memuru olarak tanıtan kişi, İl Başkanı Peker'e,Ergenekondavası tutuklu sanıklarındanMehmet Haberalile görüşüp görüşmediğine yönelik sorular sormasının ardından, konuyla ilgili soruşturma yürüttüklerini söyledi. Telefondaki kişinin yürüttükleri soruşturma kapsamında bazı kişileri yakalayabilmek için verecekleri hesaba para yatırmasını istemesi üzerine Peker, hesabındaki bin 500 lira ilekredikartından çektiği 4 bin 500 lirayı verilen hesap numarasına gönderdi.

Bankanın daha önce kredi kartından nakit çekmemesi nedeniyle durumdan şüphelenerek kartını bloke etmesi dolayısıyla daha fazla para gönderemediği öğrenilen Peker, 27 Haziran'da gittiği banka şubesindeki görevlilerin uyarısının ardından dolandırıldığını anladı. Peker'in şikayeti doğrultusunda soruşturma başlatan polis ekipleri, paranın Şanlıurfa'da Salih A. adlı bir kişinin hesabına yatırıldığını, ancak Adıyaman'daki ATM cihazından çekildiğini tespit etti.

"TELEFONDA ÇOK İNANDIRICI KONUŞTULAR"
Telefonda kendisini arayan kişinin çok inandırıcı olduğunu ve telefonla konuşurken telsiz seslerini duyunca dolandırıldığından şüphelenmediğini anlatan Peker, "Beni arayan kişi telefonu kapatmamamı ve kimseyle temas kurmamamı istedi. Benim parayı yatırmamın ardından hesaptan parayı çeken kişiyi yakalayacaklarını bildirdi. Soruşturmanın çok gizli olduğunu ve Cumhurbaşkanının bile bilmediğini de aktardı. Paranın daha sonra savcılıkça bana iade edileceğini belirtmesi de endişelerimi giderdi. Telefondaki kişi hakkımdaki her şeyi öğrenmiş. Unutulmaz bir doğum günü hatırası oldu, 6 bin lira paramızı dolandırıcılara kaptırdık." diye konuştu. Polis, şahısların bulunması için çalışma başlattı.


CİHAN