Sivas karıştı!

Sivas olaylarının 18. yılı nedeniyle düzenlenen anma programına katılan grup ile güvenlik güçleri arasında eski Madımak Oteli önünde gerginlik yaşandı...

Sivas Emniyet Müdürlüğü, 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayların 18. yılı dolayısıyla kentte bugün gerçekleştirilecek anma etkinleri öncesinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Kentin giriş-çıkışlarında oluşturulan arama noktalarında önceki günden itibaren gece ve sabah saatlerinde uygulama yapan polis ekipleri, anma etkinliklerine saatler kala tedbirlerini artırdı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte şehrin girişlerinde uygulama yapan ekipler, özellikle anma etkinliklerine katılmak üzere İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, Diyarbakır ve Antalya başta olmak üzere başka şehirlerden kafileler halinde kente gelenlerin yolculuk yaptığı otobüs, midibüs ve minibüsleri durdurdu.

Araçlarda yolculuk yapanlardan şüpheli görülenlerin kimliklerini kontrol eden ve GBT sorgulamalarını yapan polis ekipleri, bu kişilerin yanlarında getirdikleri pankart, döviz ve benzeri malzemeleri de içerik yönünden inceledi. Bazı kişilerin üst aramalarını da yapan ekipler, araçlarda da silah, bıçak ve benzeri malzemelerin olup olmadığını kontrol etti.

Sürücülerin ehliyet ve ruhsatlarını da kontrol eden ekipler, Sivas-Ankara, Sivas-Kayseri-Malatya ve Sivas-Erzincan karayolları başta olmak üzere kentin giriş-çıkışlarında uygulamalarını sürdürüyor.

Bu arada, kamulaştırıldıktan sonra Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binası önü de araç trafiğine kapatıldı. Binanın bulunduğu sokağı demir bariyerlerle kapatan polis ekipleri, sokaktaki park halindeki tüm araçların da kaldırılmasını sağladı.

Eski Madımak Oteli'nin önü ile anma etkinlikleri sırasında yapılacak kortej yürüyüşünün gerçekleştirileceği güzergahtaki tüm çöp konteynerleri de güvenlik amacıyla kaldırıldı. Anma etkinliklerinde, Sivas ve çevre illerden çok sayıda resmi ve sivil polis ekibi görev yapacak. Eski Madımak Oteli'nin çevresi ile kortej yürüyüşünün yapılacağı güzergah, MOBESE kameraları yardımıyla izlenecek.

İLK ANMA VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI'NDAN!

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te meydana gelen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak olaylarını anma programı başladı. Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, 33 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile birlikte, kamulaştırılarak Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen Madımak Otel'ine gelerek çiçek bıraktı. Çiçek bırakma törenine basın mensupları alınmadı.

Bilim Kültür Merkezi önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Anma için şehre gelenlerin, gösterilen alanlar dışında toplanmasına izin verilmiyor. Güvenlik gerekçesiyle kent merkezinde bazı cadde ve sokaklara geçişler yasaklandı. Sabah saatlerinden itibaren yolları tutan emniyet güçleri, esnafın dükkan açmasına izin verse de alışveriş için gelenlere izin vermedi.

Otelin önüne kadar olan bölümlerde kademeli olarak güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, arama noktalarında sıkı üst araması yapıyor. Dükkan önlerinde polisler bulunurken, özellikle kamu binalarında sıkı güvenlik önlemi alındığı gözlendi.

ÇARŞI ESNAFI TEPKİLİ

Her yıl 2 Temmuz günü neredeyse gün boyu iş yapamayan esnaf, şimdiden gelecek yılın hangi güne denk geldiğini hesaplamaya başladı. 'Pazar olsaydı bari kapıları kitleyip gitseydik' diyen esnaf, "Çekimizi, senedimizi kim ödeyecek." diye sitemde bulundu.

Sabah 08.00'de dükkan açmalarına rağmen siftah yapamayan ve müşterileriyle buluşamayan Sivas esnafı, hem anma için gelenlere hem de bu kadar büyük alanda yasaklar getirilmesine tepkili. Yasağın ardından bazı esnafların dükkanını kapattığı gözlendi.

Öte yandan, ehliyet sınavıyla aynı güne denk gelen anma etkinlikleri nedeniyle yollar kapatılınca birçok kimse sınav yerine yetişmekte güçlük çekti. Anma törenleri için şehre gelenlerin Ethembey Parkı'nda toplanmaları sürüyor. Erzurum, Erzincan, Kayseri, Tokat ve Yozgat'tan gelen takviye çevik kuvvetlerin kent meydanında bekleyişi devam ediyor. Sivas merkezde, bu yıl hiç görülmedik ölçüde güvenlik önlemi alınması, jandarma köpeklerine bomba taraması yaptırılması dikkat çekti.

MADIMAK OTELİ ÖNÜNDE GERGİNLİK!


Sivas olaylarının 18. yılı nedeniyle düzenlenen anma programına katılan grup ile güvenlik güçleri arasında eski Madımak Oteli önünde gerginlik yaşandı.

Ethembey Parkı yakınlarında toplandıktan sonra Mevlana Caddesi'nden yürüyen grup üyeleri, bilim ve kültür merkezine dönüştürülen eski Madımak Oteli yakınlarına kadar geldi.

Grup, buradaki polis bariyerleri önünde slogan attı. Olaylarda ölenlerin isimleri okunduktan sonra yaşamını yitirenlerin yakınları bina önüne alındı.

Bu sırada bariyerleri aşmak isteyen grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Video için tıklayınız...

Çıkan arbedede biber gazı kullanan polis, müdahale ettiği grubu dağıttı. Gruptan bazı kişiler bina önüne pet şişe ve çeşitli malzemeler fırlattı.

Bir süre ara sokaklara dağılan grup, daha sonra tekrar polis bariyerleri önünde toplandı.
habertürk