İzmir'de düşen uçaktan acı haber


Denize düşen eğitim uçağında bulunan pilot ve pilot adayının cesetlerine ulaşıldı.


14.Temmuz.2011,15:16:07
İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan havalandıktan sonra Güzelbahçe ilçesi açıklarında denize düşen eğitim uçağının enkazının içinde pilot öğretmen Yüzbaşı Hasan Öztürk ve pilot adayı Teğmen Erol Er'in cesetlerine ulaşıldığını bildirdi.

Vali Kıraç, Güzelbahçe'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan havalandıktan sonra saat 12.00 civarında düşen eğitim uçağının enkazına ulaşılması için Sahil Güvenlik, deniz polisi ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü dalgıç ekiplerinin katılımıyla yapılan arama çalışmalarının sonuçlandığını belirtti.

Uçağın enkazına ulaşıldığını ve Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı'na bağlı geminin kaza bölgesine gelerek enkazı çıkarma çalışmalarına başladığını kaydeden Kıraç, şunları söyledi:

"Arama çalışmaları sonucu enkaza ve enkaz içerisinde pilot öğretmen ve pilot adayının cesetlerine ulaşıldı. Bölgeye gelen Sahil Güvenliğe bağlı gemi, enkazı çıkartma çalışmalarını yürütüyor. Sanıyorum yarım saat, kırk beş dakika sonra enkaz çıkartılmış olacak. Kazada yaşamını yitirenlerin isimleri Yüzbaşı Hasan Öztürk ve Teğmen Erol Er."

'BÜYÜK BİR FACİAYI ÖNLEDİLER'

Vali Kıraç, kaza sonucu şehit olan askeri personelin, büyük bir felaketi de önlediklerini belirterek, "Pilotlarımızın, uçağı büyük bir fedakarlık ve gayretle denize yönelttikleri görülüyor. Turizm mevsiminde burada hareketlilik oluyor, ayrıca yerleşim alanı. Yaptıkları fedakarlıkla büyük bir faciayı önlediler. Başsağlığı diliyoruz" dedi.

Kazanın nedeninin yapılacak teknik inceleme sonrası kesinlik kazanacağını ifade eden Kıraç, şehit cenazelerinin enkaz çıkarıldıktan sonra Alaybey'e getirileceğini sözlerine ekledi.

AA