Başbakan: Kıbrıs diye bir devlet yok


Resmi temaslarda bulunmak ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük kutlamalarına katılmak üzere KKTC'ye gelen Başbakan Recep "Tayyip Erdoğan" Başbakan İrsen Küçük tarafından resmi törenle karşılandı.


19.Temmuz.2011,18:58:00


Ercan Havaalanı'na "ANA" Uçağıyla gelen Başbakan Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Erdoğan, resmi törenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından da karşılandı. Erdoğan daha sonra, havaalanında toplanan KKTC'lilere seslendi.

Başbakan RecepTayyip Erdoğanhavaalanında yaptığı konuşmada, KKTC'de, "Şehit kanlarıyla, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde kimseye operasyon müsaadesi veremeyiz. Her zaman şunu söyledik; Adil, kapsamlı ve kurucu iki devlet anlayışı kabul edilmediği sürece burada bir adım atılması mümkün değildir" dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

"1974 hiç bir zaman bizim anılarımızdan çıkmıyor, çıkmayacak. Biz, artık
farklı bir sürecin içerisindeyiz, kimse ama kimse Kuzey Kıbrıs'ın Türk'üne hiçbir zaman kalkıp da kölelik uygulamasını yapamaz. Kimse kendine göre kuracağı hesaplarla KuzeyKıbrısüzerinde çeşitli planlar uygulayamaz. Ne ambargo ne izolasyon. Bunların hiçbirisi Kuzey Kıbrıs'a uygulanamaz. Biz et ve tırnak gibiyiz. Kim ki bu vücudun azalarını, uzuvlarını birbirinden ayırmak istiyorsa yanlış bir yoldadır. Şunu iyi bileceğiz: Bu topraklar şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş topraklardır. Dolayısıyla şehit kanlarıyla, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde kimseye operasyon müsaadesi veremeyiz. Her zaman şunu söyledik: Adil, kapsamlı ve kurucu iki devlet anlayışı kabul edilmediği sürece burada bir adım atılması mümkün değildir."

DHA