Hacı Bayram Camii'nde kadın devrimi!


5 yıl önce kılınan bir cuma namazı sırasında "erkeklere yer kalmıyor" gerekçesi ile başkentin tarihi Hacı Bayram Camii'nden kovulan kadınlar, bu ramazan caminin 'sahibi' olduDiyanet İşleri Başkanlığı’nın bu ramazan ayında başlattığı yeni uygulama ile başkentin tarihi camilerinden Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kadınlara ‘pozitif ayrımcılık’ tanındı.

5 yıl önce kılınan bir cuma namazı sırasında “erkeklere yer kalmıyor” gerekçesiyle camiden kovulan kadınlar, şimdi cuma ve teravih namazlarını tarihi camide, erkekler ise bahçede kılıyor. Caminin imamı Ahmet Karali, uygulamanın hayata geçirilmesinden memnun olduklarını belirterek, “Bu uygulama en azından her ilçedeki bir camide olacak şekilde yaygınlaşmalı. Bundan sonra her ramazan, kadınlarımız bu şekilde ibadetlerini yerine getirebilecek. Hem erkekler hem de kadınlar memnuniyetlerini dile getiriyor ve uygulamanın sıra dışı olduğundan bahsediyor” dedi.

Uygulamanın bir yanı daha olduğunu söyleyen Karali, “Bu yıl kadınlarımıza karşı çok fazla şiddet uygulandı. Bu göz önünde tutularak, uygulama ile kadınların duyguları da okşanmak istendi” şeklinde konuştu.

KADINLAR KAR ÜSTÜNDE NAMAZ KILMIŞLARDI
27 Ocak 2006 tarihinde, Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde cuma namazını kılmak isteyen kadınlar, “kapı dışarı” edilmişti. Kadınlar, soğuk ve karlı bir Ankara gününde, cuma namazlarını caminin avlusunda kılmak zorunda kalmış ve kadınlara ait olan bölümün kapısında duran Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı özel güvenlik görevlileri kadınları camiye almamıştı.

Namazını soğukta kılmak istemeyen kadınların bir bölümü ise aralarında çok sayıda bürokratın da bulunduğu erkeklerin namazının bitmesini beklemişti. Dönemin Altındağ Müftüsü ise buna gerekçe olarak tarihi caminin küçük olmasını göstermiş ve yoğunluk olduğu zamanlarda kadınları içeri almadıklarını söylemişti.

habertürk