Eşi ve katili tehdit ederken o sadece korunmak istedi


Müzeyyen Yanık, “şiddet” gördüğü için savcılığa iki kez başvurmuştu


BOŞANDIĞI kocası tarafından sokak ortasında öldürülen Müzeyyen Yanık, canını kurtarmak için adeta çırpındı. Çaresizliği 1 sayfalık savcılık dilekçesinin satırlarına yansıdı. Dilekçesinde “Başıma gelebilecek her şeyden Harun Baş sorumludur” diyen talihsiz kadın, çaresizliğini satırlarına şöyle yansıttı:

ÖLÜMLE TEHDİT
“Kendisine boşanma davası açtıktan sonra beni ölümle tehdit etmeye başladı. Önce tehditleri önemsemedim, ama bıçakla iş çıkışı yolumu kesip tehditlerini sürdürdü. İlk eşimden olan çocuğumu bile tehdit etti. Hayatımdan endişeliyim. Aileme ya da bana bir şey olursa bu kişi sorumludur. Hakkında gerekli işlemin yapılmasını arz ederim.” Müzeyyen Yanık, aynı gün savcıya da ifade vererek şikâyetini tekrarladı. Yanık verdiği ifadede, eşi Harun Baş’ın “Benden ayrılırsan seni vururum, öldürürüm. Ben hâkimden savcıdan korkmam, ben daha önce cezaevinde yattım” diye tehditte bulunduğunu da söyledi. Sultangazi’de boşandığı kocası tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutularak öldürülen Müzeyyen Yanık’ın (41), hayatının tehlikede olduğunu, boşanmak üzere olduğu Harun Baş tarafından öldürülmekten korktuğunu, bir dilekçe ile savcılığa bildirdiği ortaya çıktı.

SAVCILIĞA İKİ KEZ BAŞVURUDA BULUNDU
İLK eşini 2006’da şeker hastalığından kaybeden Müzeyyen Yanık, kan davası yüzünden 3 kişiyi öldürüp 8 yıl cezaevinde yatıp tahliye olan Harun Baş’la tanışıp onunla yaşamaya başladı. Çift, geçen yıl ekimde evlendi. Bir fabrikada paketlemecilik yapan Yanık, sık sık alkol alıp eve gelen ve kendisini döven eşinden ayrılma kararı aldı. 18 Mart’ta Adana’da boşanma davası açıp eşi hakkında suç duyurusunda da bulundu. Yeniden İstanbul’a dönen Yanık, tehditler devam edince 21 Mart günü Bakırköy Savcılığı’na yeniden bir şikâyet dilekçesi verdi. Mahkeme, Harun Baş’a 3 ay evden uzaklaştırma cezası verdi. Boşanma davası 12 Temmuz’da sonuçlanırken, öfkeli koca 30 Temmuz’da İstanbul’da işten çıkan eşini kurşun yağmuruna tutup öldürdü.

habertürk