Türkiye çöplük mü olacak?


Cumhuriyet Gazetesi'nden Deniz Kavukçuoğlu'nun yazısı...


Yalova’da dünyanın en büyük kimyasal atık deposu kuruluyor. Hollanda kökenli “Royal VOPAK” firmasına bu izni kim vermis, nasıl vermis, bilmiyorum. Ama verilmis ki adamlar kuruyorlar. Yapımı bittikten sonra denize sıfır 30 dönümlük arazi üzerinde 150’den fazla depolama tankı yükselmis olacak. Bir de gemilerin yanasması için rıhtımı/iskelesi var bu ugursuz tesisin. Gemiler Avrupa’nın, Amerika’nın gelismis ülkelerinden buraya kimyasal atık tasıyacaklar. O ülkelerde insanların canları çok degerli, bu ölümcül atıklarla aynı topraklar üzerinde yasamak istemiyorlar. Hükümetleri de o insanlara hak vermis, insanlarının canı degersiz, hükümeti vurdumduymaz bir “çöplük ülke” aramıslar, fakat nereye gitseler tepkiyle karsılanmıslar, sonunda Türkiye “evet” demis. Öyle ya, paranın kutsallastırıldıgı, insana, insanlıga iliskin degerlerin altüst edildigi, insan canının degersizlestirildigi ülkemizdemangır sakırtısı karsısında hangi babayigit çıkar da “hayır” diyebilirdi bu “ahlaksız” teklife?

**************

AKP yalakaları öfkeleneceklerdir bu yazdıklarıma, dudaklarının kenarlarında köpüklenmeyi görür gibi oluyorum. Ne yapalım? “It ürür kervan yürür” demis bilge büyüklerimiz. “Çöplük ülke”, “ahlaksız teklif” gibi tanımlamalarıma öfkeleneceklerine kafalarını ellerinin arasına alıp tesisin kuruldugu yeri, Yalova- Tasköprü’yü gözlerinin önüne getirsinler. Bu bölge 1999Marmara depreminde binlerce ölü vermistir. Tesis de bölge için büyük tehdit olusturan aktif fay çizgisi üzerinde kurulmaktadır. Yalova’nın aydın insanları sokaklara dökülmüsler, bu girisimi protesto ediyorlar. Ne var ki tehdit altında olan yalnızca Yalova ve Yalovalılar degildir. Olası bir kaza sonucu tüm Marmara Bölgesi olumsuz etkilenecektir. InsaatMühendisleri Odası Yalova Temsilciligi BaskanıMahmut Renkler, geliyorum diyen tehlikeye 17 Agustos depreminde yasananları örnek göstererek dikkat çekiyor:“VOPAK Kimyasal Depolama Tesisi’nin yeri, su anki AKSA firmasının 200metre ilerisinde Tasköprümevkii olacak. Su ankimevcut AKSA fabrikasının bu fabrikaya göre yüzde 1’i kadar kimyasal atık depolaması 17 Agustos depreminde, tehlike arz etmesi nedeniyle Tasköprü civarındaki köylerin bosaltılmasına neden olmustu. Lojistik depolama tesisi olarak ifade ettigimiz VOPAK ise 710 bin metre küp depolama hacminin olacagı bir fabrika olacak. Eger AKSA’daki depolama hacmiyle çevre köyler bosaltılıyorsa, bu tesis ile herhangi bir dogal afet söz konusu oldugunda tüm körfez bosaltılmak zorunda kalabilir!”

**************

Öte yanda Yalova Il GenelMeclisi’nin 06.01.2011 tarih ve 10 No’lu kararı ve Yalova Belediye Meclisi’nin 05.01.2011 tarih ve 20 No’lu kararları var. Bu kararlarda, “1/25000 Ölçekli Yalova Ili Çevre Düzeni Planı ve buna baglı alt ölçekli imar planlarında, planlamaya alınan alanlarda, sanayi tesislerinin üretim sürecinde ihtiyaç duyacakları kimyasal maddeleri kendi arazileri üzerinde depolamaları hariç, ticari amaçla tehlikeli ve kimyasalmaddelerin (sıvı, katı, gaz) depolanacagı terminaller olusturulamaz, bu alanlarda kömür yakıtlı enerji üretim tesisleri ile kömür yakıtlı termik santrallar kurulamaz” deniyor. Bu kararların varlıgına ragmen firma genel seçimlerden üç gün önce bakanlık destegi almıs. E, burası Türkiye! Burada paranın/paralının hükmü geçer. Sermaye karar marar, yasak masak dinlemez. Sermayenin istedigi “çöplük kurmak” olsun, bir yolu bulunur elbet. Bu arada Çevre ve Sehircilik Bakanı Erdogan Bayraktar bir açıklama yaptı. “Projeyle ilgili ÇED raporu, 26.07.2011 tarihinde bakanlıgımıza sunulmus olup, ÇED süreci halen devam etmektedir. ÇED raporu bakanlıgımızın koordinasyonunda, komisyon üyeleri tarafından degerlendirildikten sonra nihai karar asamasına gelinecektir. Su anda söz konusu tesisin yapılacagına dair alınmıs bir karar kesinlikle söz konusu degildir” dedi. Anlasılan Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birligi’nin ve Yalovalı çevrecilerin tepkileri etkisini göstermis. Fakat bu, olayın sonlanması anlamına gelmiyor. Bekleyip “Türkiye çöplük mü olacak” sorusunun yanıtını alacagız.

habertürk