Deniz Feneri’nde kuryelik sorgusu


Almanya’da mahkûm olan Deniz Feneri e.V. Başkanı Mehmet Gürhan’ın kayınbiraderi Kurum’un yardım paralarından 1 milyon 755 bin euro’yu Türkiye’ye getirdiği iddia edildiAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Türkiye’deki Deniz Feneri soruşturmasında, Almanya’nın dolandırıcılık suçundan 5 yıl 10 ay hapse mahkum ettiği Deniz Feneri e.V. Derneği Başkanı Mehmet Gürhan’ın kayınbiraderi İzzet Kurum, kuryelik iddialarına ilişkin ifade verdi. Kurum, bir dönem aynı derneğin başkanlığını yapmıştı. Kurum’un 2002-2007 arasında derneğe yapılan yardım paralarından 1 milyon 755 bin Euro’yu Türkiye’ye getirdiği, ayrıca 2007 Ocak, Şubat aylarında dernek hesaplarından 1 milyon 620 bin euro çekerek, Gürhan’a teslim ettiği iddia edildi.

Yardım parası geldi
Kurum’un, derneğin resmi muhasebe kayıtlarında “Teslimat İzzet Kurum” olarak gözüken 300 bin Euro’luk yardım parasını da 2003’te çekerek, Türkiye’ye getirdiği öne sürüldü. Kurum’un, soruşturma kapsamında daha önce tutuklanan Kanal 7 ve Yeni Dünya İletişim A.Ş.’nin mali müşaviri ve finans işleri sorumlusu Harun Kapıyoldaş’ın Türkiye’de yardıma muhtaç kişilere yardım yapılmış gibi düzenlenip, hazırlanan “alındı” makbuzlarını da Almanya’ya götürdüğü iddia edildi.
Kurum’un, derneğin 20 bin euro karşılığında Almanya’da satın aldığı ve sahipleri arasında Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın oğlu Ömer Karaman’ın da bulunduğu ASS Taxi isimli şirketi 30 Aralık 2006’da devraldığı bildirildi. Gürhan’ın dayısı Hakkı Sadal, eski Euro 7 çalışanı Ahmet Coşar ve Deniz Feneri e.V. şirketlerinin ortaklarından Mehmet Sıddık Balıkçı’nın savcılık sorguları da tamamlandı. Savcılar, Gürhan’ın eşi Nurgül Gürhan’ın da ifadesini aldıktan sonra şüphelileri tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edip etmeyeceğine karar verecek.


‘Kurban yolsuzluğu’ davasında tahliye yok
“Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk” iddialarıyla ilgili davanın sanıklarından Mahmut Ay, derneklerle yapılan sözleşmeler gereğince, kesilen kurbanların etlerinin kendisine ait olduğunu ve dağıtılmak için kesilmediğini belirterek, “Olmayan kurbanın ben neyini çalacağım?” dedi.
“Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk” iddiaları üzerine, LÖSEV
Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Salih Güloğlu’nun da aralarında bulunduğu 45 kişi hakkında “vakıf veya dernek tüzel kişiliğini araç olarak kullanıp dini inanç ve duyguları istismar etmek suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ihaleye fesat karıştırma”, “rüşvet” gibi bir dizi suçtan açılan davanın görülmesine Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuklu sanıklar Mahmut ve Mustafa Ay’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.


milliyet