TSK’da ‘sessiz devir’


Komuta kademesinde bir dönem daha kapandı. Görev devir teslim törenleri bu yıl yapılmadı, komutanlar sessiz sedasız yeni görevlerine başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesindeki devir teslim törenlerinin tamamı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. YAŞ öncesi yaşanan istifalar çerçevesinde bazı koltukların boş olması nedeniyle yeni komutanlar görevlerini devir teslim töreni yapılmaksızın devraldı. YAŞ kararlarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Oramiral Emin Murat Bilgel‘in de dün göreve başladığı bildirildi. Böylece, TSK’nın komuta kademesi sessiz devir teslim törenleriyle yeni görevlerine başlamış oldu. Önceki yıllarda TSK’nın zirvesindeki devir teslimler, devletin zirvesinin yanı sıra, emekli ve muvazzaf askerlerin de katıldığı geniş katılımlı törenlerle yapılırdı. Bu törenlerde, yeni komutanların vereceği mesajlar merakla beklenir, konuşmalarında görev süreleri boyunca çizecekleri yol haritasına ilişkin ifadeler yer alırdı.

Tören yapılmadı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının istifa etmesinin ardından ay başında yapılan YAŞ toplantısında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Kıvrıkoğlu, dün resmen görevine başladı. Kıvrıkoğlu’nu karargahta Kara Kuvvetleri Komutanlığı tören kıtası karşıladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı koltuğu boş olduğu için devir teslim töreni yapılmadı.
Kıvrıkoğlu’nun göreve başlamayla ilgili fotoğraflar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın internet sitesinde yer alırken, siteye “47’nci Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 10 Ağustos 2011 tarihinden itibaren görevine başlamıştır” ifadesiyle yetinildi.

İnternetten duyuruldu
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın internet sitesinde 1. Ordu Komutanlığı’nda önceki gün yapılan devir teslim törenine de yer verildi. Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Kalyoncu’nun da göreve başladığı internet sitesinden duyuruldu.
İnternet sitesine konulan bilgi notunda, “Orgeneral Bekir Kalyoncu 10 Ağustos 2011 tarihinde, Jandarma Genel Komutanlığı emir komutasını devralmıştır” denildi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise mevcut kuvvet komutanının bulunduğu yere Oramiral Murat Bilgel’in fotoğrafı konularak göreve başladığı duyurulmuş oldu.


milliyet