465 yıl istenen ‘Ağa’ya tahliye


Araba hırsızlığı çetesinin yargılandığı “Alarm” davasında savcı 100 ile 465 yıl arasında cezalar talep etti. Ama dokuz sanık da tahliye oldu


Çete çaldığı otomobilleri hırsızlardan korumak için alarm taktırıyordu.

SERTAÇ KOÇ Ankara
Özellikle Ergenekon ve Balyoz davalarındaki tutukluluk sürelerinin sıkça tartışılırken, otomobil hırsızlığı şebekesini hedef alan “Alarm” operasyonun ilk duruşmasında ilginç bir karar çıktı. Mahkeme, soruşturmayı yürüten savcının örgüt lideri için 465 yıl, bazı çete üyeleri için ise 100 ila 180 yıl arasında değişen cezalar talep ettiği davanın ilk duruşmasında, dokuz aydır tutuklu bulunan dokuz sanığı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Mahkeme, sanıkların, “kaçma şüpheleri olmayışı”, “delillerin karartılma ihtimali bulunmayışı” ve “tutuklu kaldıkları süreyi” göz önüne alarak tahliye edilmelerine hükmetti.
Ankara Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince beş ilde otomobil hırsızlığı yaptığı ileri sürülen şebekeye yönelik olarak Ekim 2010’da gerçekleştirilen “Alarm” operasyonunda 17 kişi gözaltına alınmıştı. Örgüt lideri “Ağa” lakaplı H.E. ve hiçbir resmi belgede ismi bulunmadığı için “Hayalet” olarak anılan İ.E.’nin de aralarında bulunduğu dokuz zanlı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

“44 otomobil çaldılar”
Şebekenin, çaldıkları otomobilleri hırsızlara karşı korumak için alarm takdırdığı da ortaya çıkmıştı. Polis bu nedenle operasyona “Alarm” ismini vermişti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yedi sanıklı iddianamede zanlıların çaldığı her bir otomobil için ayrı ayrı ceza talep etti. Savcı, 44 otomobili çaldığı ileri sürülen şebekenin lideri H.E. için toplam 465 yıl, yönetici İ.E. için ise 178 yıl hapis talep etti. Şebekenin diğer üyeleri için de 100-180 yıl arasında cezalar istendi.
15 Temmuz’da ilk duruşma için 19. Asliye Ceza Mahkemesi sanıkları tahliye etti. Mahkemenin karar metninde “Sanıkların tutuklu kaldıkları süre, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması, toplanan delillerin mahiyeti itibarıyla karartılma ihtimalinin bulunmayışı, sabit ikametgah sahipleri oluşları ve kaçma şüphesini oluşturacak olguların yokluğu göz önüne alınarak tutuklu sanıkların tahliyeleri, için Cumhuriyet Savcılığı’na yazı yazılmasına karar verildi” denildi.


milliyet