Osmanlı Devletinin kurulduğu yer olan Bilecik-Söğüt’ten başlayarak Bursa, Balıkesir ve Kurtuluş savaşının en önemli cephesi olan Çanakkale’de son bulacak olan, ‘tarih, kültür ve turizm’ temalı bisiklet turnuvası için son hazırlıklar tamamlanıyor. Konuyla ilgili Heykel Valilik binasında bir toplantı gerçekleştirildi. Bursa Valisi Şahabettin Harput’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Bilecik Valisi İbrahim Akpınar, Çanakkale Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, Bursa Vali yardımcıları M. Vedat Müftüoğlu, Ali Kamil Başar ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Gümüş katıldı.
Bu toprakların vatanın vatan yapıldığı topraklar olduğunu belirten Vali Harput, "Söğütten başlayıp Çanakkale’ye kadar olan bu topraklar bu ülkenin kuruluşunda da, kurtuluşunda da çok önemli bir tarihi misyon üstlenmiş. Atalarımızın Vatan yaptığı bu topraklar bizim için her türlü değerin üstündedir.” dedi.
Bu topraklara olan vefa borcunun bir gereği olarak bu bölgenin tanıtımının daha iyi yapılması gerektiğine dikkat çeken Vali Şahabettin Harput, "Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi çeşitli bakanlıklarımız ile çeşitli sivil toplum kuruluşları binlerce insanı getirip bu bölgeyi gezdiriyor. Bu proje aynı zamanda tarihimize karşı da bir vefa projesi olduğu için ayrı bir anlam ifade etmekte." dedi.
Etkinliğin geniş bir halk katılımıyla her hangi bir aksaklık yaşanmadan gerçekleşmesi için her türlü hazırlığı yapacaklarını anlatan Vali Harput, "Bu bisiklet turunun geleneksel olarak bundan sonraki yıllarda da devam etmesi amacımız. Bu gün burada yaptığımız toplantı ile gelecek olan sporcuların kalacakları yerlerin, güvenliklerinin ve diğer ihtiyaçlarının eksiksiz olarak karşılanmasıyla alakalı son hazırlıkları tamamlayarak inşallah programı zamanında başlatacağız." şeklinde konuştu.
Yaklaşık 460 kilometreyi bulan Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’yi kapsayan bisiklet turnuvası 11 Eylülde Bilecik-Söğütten başlayarak Çanakkale’de son bulacak.

Cihan Haber Ajansı

kY