Türk biber ihracatçıları, yerli sivri ve çarliston biberlere ek olarak geliştirdikleri farklı biberlerle de ihracatı artırıyor. Tamamı ihraç edilen Şili acı biberini 4 yıldır üreten üreticiler, ihracat rakamlarını artırdı.
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yıldız, Türkiye’ye özgü sivri ve çarliston biberlerin yanı sıra normal bilerin ihracatının her geçen yıl arttığını söyledi. Bu biberlerin başka hiçbir ülkede üretilemediğine dikkat çeken Yıldız, tadı ve kalitesi çok iyi olan yerli biberlerin ihracatçının yüzünü güldürdüğünü kaydetti.
Yerli biberlere ek olarak çok farklı biber türlerini de Türkiye’ye getirerek ürettiklerini belirten Yıldız, özellikle Şili’den getirilen acı biberde önemli başarılar elde ettiklerini vurguladı. İlk olarak 4 yıl önce Antalya'da başlayan Şili acı biber üretiminin 2 yıldır Bursa bölgesinde de yapıldığını ifade eden Yıldız, şu bilgileri verdi: "Bu biberin özelliği acı olması. Kırmızı renkte olanı mideye faydalı, hazmı kolaylaştırıyor. Antalya'da Hollanda’lı bir firma başlattı üretimini. Üretimi çor arttı. Bu biberin tamamı ihraç ediliyor. Yenişehir bölgesindeki üretimi 2 bin tona ulaştı. Verimi düşük ama fiyatı yüksek. Kilosunu çiftçiden 3 liradan alıyoruz. İhracata yönelik olması nedeniyle Şili acı biberinin üretiminin artmasıyla ihracatımız da çok daha yukarılara çıkacaktır."
Yıldız, Şili acı biber ihracatının şuan için yerli sivri biber ihracatına oranının yüzde 10 seviyelerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Cihan Haber Ajansı

kaynak:mynet