PKK'yı zora sokacak uyarı

PKK hiç beklemediği yerden sert bir uyarı aldı.

11.Ağustos.2011,21:49:00Kuzey Irak’taki yönetimin önemli isimlerinden Nêçîrvan Barzani,terörörgütü PKK'yı sert bir dille uyardı. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzanî’nin de yeğeni olan Nêçîrvan Barzanî, İran’a saldırılarda bulunan PKK’nın kolu PJAK’ın savaşının Kürtler'e hizmet etmediğini belirterek, örgütün silahları bırakarak siyaset yapmasını gerektiğini söyledi.

Kuzey Irak’tan Kürtçe yayın yapaninternetsitelerine demeç veren Barzanî, İran’ın son günlerde terör örgütü PKK’nın kolu olan PJAK’a yönelik düzenlediği operasyonları değerlendirdi.

Barzani, İran’ın Irak topraklarından daha çok kendi topraklarında operasyon düzenlediğini söyledi.

Barzanî, “Biz doğru olalım, doğruyu söyleyelim. Kürdistan bölgesi komşu ülkelerden tehdit almamalı. BuTürkiyeya da İran. Bu bir temeldir ve pişman olmayız. Geçmişte de biz bunu ispatladık ki biz huzurdan yanayız. Karışıklığın merkezi değiliz. İran’ın saldırılarının nedeni ise PJAK’ın eylemlerine yöneliktir. Bu eylemler sadece ortak sınırlarda değil çoğu İran’ın iç bölgelerindedir. Çok açık söylemek istiyorum: Kürdistan yönetimiİrantopraklarındaki bu saldırıları kabul etmiyor. Biz öyle inanıyoruz PJAK’ın silahlı eylemleri Kürt sorununun çözümüne hizmet etmiyor. İran’ın Kürtler üzerindeki baskısına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

CİHAN