Ertuğrul Özkök: Ağlayarak izledim

"Bugün size, bu büyük insani devrimin hikâyesini yazmak istiyorum."

13.Ağustos.2011,11:52:08Sadece gözleri büyüyor... Neden

FARKINDA mısınız, önceki gece Türkiye'de büyük bir insani devrim yaşadık.

Bir yardım kampanyasında, hem de Türkiye dışındaki insanlar için düzenlenen bir yardım kampanyasında, inanılmaz bir bağış toplandı.

Bugün size, bu büyük insani devrimin hikâyesini yazmak istiyorum.

Dinleyin.

Çünkü bu hikâyede hepimiz için büyük bir övünç kaynağı var.

Çünkü son yıllarda bütün araştırmaların üzerimize yapıştırdığı “Yabancıları sevmez”, hatta “Yabancılara düşmandır” imajına, halk tarafından yollanan tarihi bir tekziptir bu.

* * *

Geçen salı akşamı Hakan Şükür aradı.

Milletvekili oluşundan sonra açıp tebrik etmeyi düşünürken o beni aradı.

“Salı akşamı, Samanyolu televizyonunda, Somali için bir yardım kampanyası düzenliyoruz. Siz de katılırsanız, çok sevinirim” dedi.

Beni böyle bir şey için aradığına çok sevindim. “Böyle bir kampanyaya seve seve, canı gönülden katılırım” dedim.

Ancak o akşam önceden verilmiş bir sözüm vardı, telefonla katılabilirim dedim.

Aradılar; ben ve eşim de gönlümüzden kopan bir yardımda bulunduk.

Kampanyayı ağlayarak izledim.

Van Çocuk Esirgeme Kurumu'nda yaşayan çocukların topladıkları 5 bin lirayı, dünyanın bir başka yerindeki aç çocuklara göndermesi karşısındaki hislerimi başka hangi duygu ifade edebilirdi ki.

Evet ağladım...

Oradaki çocuklar gözümün önüne geldi, üzüntümden ağladım.

Buradaki çocuklar gözümün önüne geldi, sevincimden, gururumdan ağladım.

* * *

Dün sabah büyük merakla kampanyanın son durumu hakkında bilgi aldım.

- 11 MİLYON Sadece bu gecede toplanan para 11 milyon lirayı buldu.

- 26 MİLYON Kampanyanın başından beri toplanan para 26 milyon TL'ye ulaştı.

- 661 BİN Gece boyunca 661 bin SMS gönderildi.

- 11 BİN 800 Kişi stüdyoyu aradı.

- 1700 Sadece sanatçılar 1700 telefonu cevapladı.

- 750 BİN En büyük bağışı 750 bin TL ile “Doğuş Grubu” yaptı. Onu Metro Turizm adına 500 bin TL ile Galip Öztürk izledi.

- 66 MİLYON Başbakanlık veDiyanetİşleri Başkanlığı hesaplarında toplanan yardım 66 milyon 336 bin 289 lira.

Ben, büyük grupların verdiği paradan çok, tek tek bireylerin küçük katkılarının sayısına baktım.

661 bin kişinin SMS göndermesi, bana göre bu yardım kampanyasının en büyük özelliğiydi.

Çünkü bu rakam, kampanyanın halk tabanında ne kadar büyük destek gördüğünün işaretiydi.

* * *

Samanyolu TV bu kampanyayı yaparken, dünyanın önde gelen süper starları da yardım çağrısı yapıyordu.

HEM DE KİMLER Beyonce, Sting, U2, David Beckham, Coldplay, Elton John, Eminem, Kanye West, Lady Gaga, Madonna, Rihanna, Robert Plant...

İnsanlığın en büyük gücü ne ordularından, ne ekonomik güçlerinden ne başka bir şeylerinden kaynaklanıyor.

En büyük güç, işte bu büyük insani seferberlik duygusu.

Hepimizin ihtiyacı olan duygu işte budur.

O nedenle Başbakan Erdoğan'ın ailesi ile birlikte Somali'ye gidecek olması da beni bir Türk olarak gururlandırıyor.

Türkiye, büyük insanlık dramına sahip çıkışı ve bu yardım kampanyaları ile artık sadece büyük bir devlet değil, aynı zamanda büyük bir millet olduğunu da gösteriyor.

Hepinizi bu büyük seferberliğe davet ediyorum. Gönlünüzden ne koparsa. Bir lira, beş, on, yüz lira... Ne koparsa, ne verebilirseniz...

* * *

UNUTMAYIN ORADA HER 6 DAKİKADA BİR ÇOCUK ÖLÜYOR.

Ve her birinin bedenleri, yüzleri küçülürken, gözleri büyüyor...

Hüzünle bakıyorlar, çaresizlikle bakıyorlar, ıstırapla bakıyorlar.

En çok da hayretle bakıyorlar.

Her saat, her dakika, her saniye ölen bedenlerinde büyütebildikleri tek uzuvları kapkara gözleri.

Büyütüyorlar... Sırf hayretle bakabilmek için büyütüyorlar...

Sırf “Allah'ım, neden böyle diyebilmek için...”

ERTUĞRUL ÖZKÖK - HÜRRİYET

Ertuğrul Özkök: STV Grubu çok güzel bir iş yaptı

Gazeteci Yazar Ertuğrul Özkök, Samanyolu Televizyonu tarafından düzenlenen Somali'ye yardım kampanyasının herkesi duygulandırdığını söyledi. Türk insanının dünyanın neresinde mağdur insan varsa yardım elini mutlaka uzatması gerektiğini belirten Özkök, "Bütün Samanyolu Grubu olarak çok güzel bir iş yaptınız ve bu olayı hepimize hatırlattınız. Ama çok hoşuma giden şey, bütün görüş farklılıklarımızı bir süre için unuttuk, hepimiz bu ideal etrafında buluştuk" dedi.

Cihan Haber Ajansı'nın sorularını Annesi Hafize Özkök'ünİzmirGümüldür'deki evinde cevaplayan Ertuğrul Özkök, bugünkü köşe yazısında "Sadece gözleri büyüyor... Neden" başlıklı yazısıyla okurlarına seslenmişti. Bu yazısını hangi duygularla kaleme aldığını sorduğumuz Özkök, sözlerine Samanyolu Televizyonu'na teşekkürle başladı.

Kampanyayı, devrim olarak nitelendiren Özkök, 26 milyon lira toplandığını, 661 bin kişinin ise SMS yolladığına dikkat çekerek bu sayının hane karşılığının 5 milyon insana tekabül ettiğini söyledi. STV'yi, böylesine güzel ve anlamlı bir organizasyona öncülük ettiği için kutlayan ünlü yazar, Somali'ye ilk fırsatta giderek mağdur insanları yakından görmek ve böylesine acı bir tabloyu hiçbir zaman unutmamak istediğini kaydetti. Uygulamanın bütün dinleri kapsayacak şekilde dünyanın neresinde yardıma muhtaç insan varsa, dostluk elimizi uzatmamız gerektiğinin altını çizen Özkök, dinler arasında barışında bu şekilde sağlanabileceğini ifade etti. Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu aynı zamanda yapılan yardımlarla büyük bir millet olma özelliğini de ortaya koyduğunu belirten Özkök, "Bu yazıyı Türkiye'deki herkesin sahip olduğu duygularla yazdım. İftar sofralarımızın, yemeklerimizin sorunu bu. O çocukları orada görünce ilgisiz kalmak mümkün değil. Allah bu kadar büyük hissizliği dünyada kimseye vermemiştir. Ben de bu duygularla o yazıyı yazdım. Kimse Samanyolu Televizyonu'nun görüşü şöyledir, böyledir diye bakmadı, insanlar koştular. Türkiye'de daha önce de kampanyalar yapıldı, büyük firmalar büyük paralar verdi, bu güzel bir şey ama önemli olan burada sıradan parası olmayan hayat zorlukları çeken insanların bu kampanyaya katılmasıydı. SMS ile 661 bin kişiden oraya mesaj gelmiştir. Her aileden beş kişi hesap ederseniz beş milyon insan eder. Seyredenlerle birlikte bu sayı daha da artar. Bu sebeple ben çok etkilendim" dedi.

Son dönemlerde 'Türkler yabancıları sevmez' diye yabancı basında bir algı oluştuğunu aktaran Ertuğrul Özkök, "Bu kampanya batıdaki gelişmiş ülkelerde de görülebilecek büyüklükte bir kampanya oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kampanyalarla birlikte 150 milyon liraya doğru gidiyor. Almanya'da pazartesi günü yayınlanacak Bild gazetesindeki makalemde de yazdım. Türkiye'de tarihi bir dönemeç bu. Bir yardım. Dünyayı terörizmden kurtaracak olan şey, ne ordular ne şunlar ne bunlar. Kurtaracak olan insani seferberlikler. Ama burada bir şeye dikkat etmemiz lazım. Somali halkının yüzde 99'u Müslüman, biz bu yardımı Müslüman'dan Müslüman'a olarak görebiliriz. Bunda bir sakınca yok. Ama insani duygularımız sadece Müslüman'dan Müslüman'a olmamalı. Yarın bir gün nüfusu Hristiyan veya Yahudi olan başka toplumlarda da böyle şeyler çıktığı zaman aynı insani duygularla seferber olmayı bilmemiz lazım. Onu yaşamamız lazım. Türkiye artık büyüyen ve refahı artan bir toplum. Yıldızı parlayan bir ülke. Ama büyük devlet olmak yetmiyor aynı zamanda büyük millet olmak gerekiyor. Büyük millet olma vasfını da milletler ancak böyle uluslararası seferberliklerde yaşıyorlar." şeklinde konuştu.

"AĞLAYARAK DUYGULARIMI İFADE EDİYORUM"

Televizyon ekranlarında vegazetesütunlarına yansıyan çocuk görüntülerinin kendisini derinden etkilediğini belirten Ertuğrul Özkök, "Dünyada insani tepkimi göstermemin en kolay, en tabi, en gerçekci yolu. Ben çok ağlıyorum. Filmlerde de ağlıyorum. Sevindiğim zaman da ağlıyorum, ağlıyorum yani sulu gözlü olmak kötü bir şey değil. Hiç olmazsa ağlayabiliyorsun. En kolay kendimizi ele verdiğimiz, ifade biçimimiz o. Gülmek kadar, yüzümüzün asılması kadar, acı çekme ve ızdırap çekmekten daha etkili bir şey. O iki damla gözyaşı bazen bize, seller gibi bir şeyler hatırlatıyor. Dolayısıyla ağlayacağız ama ağlamak yetmiyor. Seferber olmak lazım. Seferberlik kavramını askeri bir kavramdan çıkarmamız lazım. Seferberlik askeri bir kavram değildir. Seferberlik insani değerler etrafında birleşmek ve hareket etmektir. Burada da Hristiyan'ı, Yahudisi, Hindusu, Müslümanı herkes bir araya gelmelidir" diye konuştu.

İlaçların üzerinde tok karınlı yazdığına dikkat çeken Ertuğrul Özkök, "Bu çocukların karnı aç. Peki bunlar bu ilaçları nasıl içecek" diyerek yardım kampanyasının önemini vurgu yaptı. CİHAN