Çok konuşulacak iddia: Hakkari'de...

Türkiye dünkü saldırı sonrası Kandil'i ve sınırötesindeki kampları vurmaya başladı ama...

18.Ağustos.2011,14:41:27Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi,Terörve Güvenlik Uzmanı Yard. Doç. Dr. Mahmut Akpınar, Hakkâri'de 16 tane PKK kampı bulunduğunu söyledi.

Akpınar, dün akşam katıldığı Kanal A'daki "Görüş Farkı" programında çarpıcı iddialarda bulundu: "Hakkâri'de 16 tane PKK kampı var ve bu kamplardan bazıları bizim askeri birliklerimize 3-5 kilometre mesafededir. Bu kamplar eskiden beri var"

Yard. Doç. Dr. Akpınar şunları söyledi: "Sınır ötesi operasyonlar iç kamuoyunun gazını alma operasyonlarıdır. Yapılmasına da ihtiyaç vardır. Kandil vurulmalı ama Kandil'deki lider kadrolar vurulmalı. Nokta operasyonlar yapılmalı. Dağ taş bombalanarak bir şey olmuyor"

Terörle mücadelede nokta operasyonlara vurgu yapan Akpınar, tugaylarla, tümenlerle yapılacak bir sınır ötesi operasyona ise karşı çıktı. İstihbarata dayalı nokta operasyonların yapılması gerektiğinin altını çizen Akpınar hedefi de açıkladı: "Lider kadroları etkisiz hale getirmeli. 17-18 yaşlarındaki teröristleri öldürmeniz altından sürekli yeni kişileri PKK'ya kazandırır"

Sınır ötesi operasyonun risklerine de dikkat çeken Yard. Doç. Dr. Mahmut Akpınar, kamuoyunda pek fazla bilinmeyen bir bilgiyi de paylaştı: "Yaşar Büyükanıt döneminde sınır ötesi operasyon düzenlendi. Güneş Harekâtı. Kamuoyunda pek bilinmez ama o operasyonda pek çok askerimiz donarak şehit oldu."


CİHAN