+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

"Gürültü yapmadan çalabilirler"

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  "Gürültü yapmadan çalabilirler" Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı "Gürültü yapmadan çalabilirler"

  "Gürültü yapmadan çalabilirler"


  Beyoğlu Belediye Başkanı sokak müzisyenlerinin kaldırılmasına ilişkin eleştirilere yanıt verdi


  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sokak müzisyenlerine izin verilmediği eleştirilerini yanıtladı. Demircan, "Beyoğlu Belediyesi'nin müdahale ettiği nokta işin çapının büyümüş olması. Mücadele ettiğimiz alan müzikle değil gürültü ile... Müzisyenler gürültü yapmadıkları sürece devam ediyorlar" diye konuştu.

  Geçtiğimiz haftalarda Beyoğlu çevresindeki kafelerin masa ve sandalyelerinin kaldırılması, sokak müzisyenlerine izin alma zorunluluğu getirilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

  NTV canlı yayınına katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, konuyla ilgili soruları yanıtladı.

  Demircan, "Problem denge bulmakta, hassas olmamız lazım. Büyük ekiplerle, hoparlör kurarak, büyük sesler çıkartarak 50 kişiye değil de bin kişiye hitap edeyime gelince bu bir konsere dönüyor. Beyoğlu Belediyesi'nin müdahale ettiği nokta işin bu çapta büyümüş olması. Beyoğlu Belediyesi'nin mücadele ettiği alan müzikle değil gürültü ile.." diye konuştu.

  Sokak müzisyenleri ile başlayalım. İlk anda kaldırıldı diye hava oluştu. Nedir işin sizin açınızdan durum?
  Üç sene evvelinde Beyoğlu Belediyesi olarak, Sokak Çalgıcıları Festivali yapıyorduk. Sokakta, sokak sanatları yapacak, müzisyenlik yapacak insan bulmakta da zorlanıyorduk ama bugün çok insan geliyor şükürler olsun. Üç sene evvel böyle bir talep oluşunca bu güzelliği oraya getirebilmek adına gençlerden oluşan, profesyonelce bu işin içinde olan insanları bulmuştuk, o festival münasebeti ile onları 6-7 noktaya yerleştirmiştik. Onlara da bir başka kurum müdahale etmesin -bazen poliste müdahale edebiliyor- engelleyelim düşüncesi ile kendilerine bir belge verdik. Ama bu belge onların müzisyenliklerini sınayan, onları denetleyen, birisi iyi birisi kötü anlamına gelen bir yaklaşım değil. Yaklaşım tamamen onları muhafaza etmek ve çalmalarına zemin oluşturmak. Bu böyle devam edecek. Burada problem denge bulmakta, hassas olmamız lazım. Bunu daha büyük ekiplerle, hoparlör kurarak, daha büyük sesler çıkartarak yani 50 kişiye değil de bin kişiye hitap edeyime gelince bu bir konsere dönüyor. Beyoğlu Belediyesi'nin müdahale ettiği nokta bu işin bu çapta büyümüş olması. Bir esnafımız vardır orada belki onun kapısında çalışıyordur belki o adam da orada iş yapamıyordur. Beyoğlu Belediyesi'nin mücadele ettiği alan müzikle değil gürültü ile... Boğaz’da çok güzel mekanlar vardı. Bunların sesi Boğaz’ın karşı kıyısında oturanlar açısından sıkıntı oluşturdu. Olayı gürültü zeminininde değerlendirmek lazım ve bir de insanların haklarını korumak, dengeyi kaçırmamak adına. Beyoğlu’muz İstiklal Caddesi ile Taksim Meydanı’yla ismi çok büyük bir mekan ve insanlar "Beyoğlu büyük bir mekan gidelim orada istediğimiz gibi davranalım" diye düşünebilir. Oysa Galata Meydanı'mızı metrekare ile ölçtüğünüzde 3-5 bin metrekarelik bir alan olduğunu göreceksiniz. Sokaklarımız dardır, burada sesler bazen yankı yapar. Bütün olay gürültü olayıdır.

  Nasıl bir düzen gelecek?
  Müzisyenler kendi aralarında dernekleşip ciddi bir sertifikasyon sürecine gelmiş bir kitle değil. Üç sene evvel sokakta çalgı çalmak belki sanatçılarımız için çok da şık bir tavır değildi bu yeni bir trend. Görüyoruz ki, Beyoğlu’nda müzik yapmak tercih edilen bir şeymiş, demek ki böyle algılanıyor bu da bir mesafe. Burada biz insanları seçelim, iyi kötü ayıralım, diye bir yaklaşımımız hiç olmadı. Biz başlangıç sürecinde onları orada koruyalım, onları alıp götürmesinler diye bu arkadaşlara izin verdik, çalsınlar diye düzenleme yapmışız geçmişte. Bugün buna ihtiyaç duymadık, şu an içinde böyle bir organizasyonumuz yok. Gelen eğer; birini rahatsız etmiyorsa, yüksek sesle bir düzenek kurmuyorsa ve nihayetinde çaldığı da kendi rekabet ortamında insanları mutlu ediyorsa buna bir sınırlama getirmeyi de düşünmüyoruz.

  Beyoğlu’nda sokak ve sahne sanatları gelişsin diye özel birkaç araba yaptırmıştık. Belediye olarak sahneyi otomatik açıyorduk orada imkan tanıdık. Mesela; Galata Meydanı’nda çok etkinlik yaptık ama bir gün geldi ki vatandaşımız ve esnafımız “sayın başkanım bu etkinlikler artık bize zarar veriyor” dendi ve biz bir daha orada etkinlik yapmadık. Bazen bazı şeyler eğer maksadını aştıysa orada o dengeyi de bulmak gerekiyor. Mesela; Galata Moda yapardık onu Tepebaşı’na aldık. Amaç, şıklığı ve güzelliği tadında tutmasını bilmek birini rahatsız etmeden dengesini sağlamak.

  Bu haber, “şimdi de sokak çalgıcıları kaldırıldı” diye çıktı. Bu nasıl çıktı, bir operasyon mu yapıldı?
  Açıkçası ben şehir dışındaydım, anlamakta zorlandım nedir diye. Zabıtaya sordum, herkes normal işini yapıyor aslında. Tabi en son Beyoğlu masa sandalye işgaliyeleri konusunda gündeme gelince sanki insanların yaşam haklarına müdahale mi ediliyor, böyle bir algı, tereddüt mutlaka birilerinde olmuştur. Bunun üzerine şimdi de bu gibi gelince artık biz de yanlış anlaşılmanın da ölçüsü aşıldı.

  İlk olarak ne sebep oldu bu müzisyenlerle ilgili haberlerin çıkmasına?
  Bir esnaf şikayet ediyor ve zabıtada gidiyor “seni şikayet ediyorlar” diyor muhtemelen de aynı adamla ilgili 20-30 olmuş şikayet ve “seni alıyorum” demiştir. Basında “bu da mı oluyor” diye haberini buldu.

  Masalar olayına gelelim?
  Ben 8. yılımda belediye başkanıyım ve başkanlığımız sürecinde Beyoğlu’nda çok ciddi değişimler oldu. Hafızamı yokluyorum; Talimhane bölgesi otoparktı ve o işgali kaldırarak başlamışız, orada yedek parçacılar vardı onlar da kalktı, çok hoş olmayan satıcılar vardı arkada onlar da kalktı. İstiklal Caddesi’ne bakıyoruz 110 noktada birçok sokak trafiğe kapatıldı, otopark işgaliyesine son verildi, yayalara açıldı. Kuledibi’nde kamyoncular kalktı, dökümcüler gitti, yerini modacılar aldı. Birçok yer var ki, Beyoğlu’nda ucuz işletme vardı oraya yakışmayan işletmeler diyoruz. Şehri değerinde kullanmaya başladıkça yeni yatırımlar geldikçe, eski sahipleri eskiden gidemediği sokaklara girdikçe o sokaklara yeni yeni insanlar geldikçe burada bir çatışma ve bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. O yeni sektörlerin kullanımı ile eski yaklaşımlarla şehri kullanmaya devam etmek arasında bir uyuşmazlık meydana çıkıyor. Taksim Meydanı‘ndan girdiğinizde eskiden o ara sokaklarda kafeterya açana belediye olarak gidip madalya takıyorken bugün aşırılıktan ve fazlalıktan, oradaki yatırımcının evine işyerine gidip gelememesine karşın oluşan bir kaotik durum yeni bir düzenleme yapma ihtiyacını belediyemize zorunlu hale getirdi.

  Önceden bildirmeden, hoyratça bir kaldırma oldu eleştirileri geldi.
  Belediyemizin Kentsel Tasarım Müdürlüğü var. Bu firmaların tentesinden, hijyen kalitesine kadar her şeyini kontrol eder dışarıdaki işgaliyesine kadar. Düşünün ki; 3000 işletme var. Bunun 2250 tanesinin işgaliye ile hiçbir alakası yok. 750 tanesinin 250’si izin almış 500’ü izinsiz kullanıyor. Şimdi burada izinsizleri koordine etmeye çalışırken tıpkı sokak çalgıcılarında olduğu gibi zabıta gidip müdahale etmiş, bir münferit olaya müdahale etmiş oradan sanki bütün sokak çalgıcılarına müdahale varmış gibi algılandı. Burada bir haksızlık var. Bakıyoruz kayıtlara bir sene evvel zabıta yine benzer bir olayda birine gidip müdahale etmiş. O zaman da kamuoyunun gündemine “Beyoğlu’nda sevgililer bir kanepede oturamıyor” diye çıkmış haber. Burada haberlerin manipülasyon noktasında zabıtaya iş yaptıramaz hale gelmesinin ayarında çok güzel gidiyor olmamız lazım ki bu denge daha sonra daha olunmaz tedbirlere gitmekte bizi zorlamasın. Son durumda müzisyenler gürültü yapmadıkları sürece devam ediyorlar. Kafeteryalar konusunda onlara mekanları nasıl kullanacağımızla ilgili 3 tip hazırlık yaptık. Çok yakında bir araya gelip onlarla, asla geriye dönmeyecekleri, sınırlı, şehrin şıklığını ortaya çıkaracak ve müşteriyi içeriye davet edecek bir düzenleme yapacağız.


  habertürk


 2. #2
  Moderator Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea Baktabul'un Çılgını Dupea - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  2.972
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  107374603

  Tanımlı Ce: "Gürültü yapmadan çalabilirler"

  Alıntı кıνıяcıк´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster

  Mücadele ettiğimiz alan müzikle değil gürültü ile... Müzisyenler gürültü yapmadıkları sürece devam ediyorlar"
  Gürültü mü.? ..
  Müzik gürültü diye adlandırılamaz..! Müzik bir sanattır.. Böylesine bir yorum yapmasını şiddetle kınıyorum..! Önce kaldırıyor, sonra gürültü diyip izin veriyor.. Bu tabirine gerekli tepkinin geleceğini umuyorum..
  Yazıklar olsun ki toplumumuzda müziği 'gürültü' olarak algılayan insanlar var...

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Atlas Okyanusunda Bir "Türk" Ülkesi "Turks and Caicos Islands"
  By GönüL in forum Dünyadaki Güzellikler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-16-2011, 18:22
 2. Mekadonya konsolosunun ricası """önemlidir"""
  By Bir_Yolcu in forum Off Topic
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-30-2010, 11:14
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-31-2010, 21:16
 4. Ramazan Davulcusuna "Gürültü" Kurşunu
  By şeker_sarı in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-03-2009, 01:42
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2009, 10:08

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375