Datça alev alev!


Muğla'nın Datça ilçesinde çıkan orman yangınına havanın aydınlanmasıyla birlikte 3 uçak ve 5 helikopterle müdahale edilmeye başlandıDatça'nın TRT vericileri mevkisinde saat 01.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangına, havanın aydınlanmasıyla birlikte 3 uçak ve 5 helikopterle müdahale ediliyor. Helikopterler denizden aldıkları suyu yangının etkili olduğu bölgelere boşaltıyor. Yaklaşık 50 arazöz ise iş makinelerinin 7 saat çalışarak açtığı yollardan yangının çıktığı noktaya ulaştı.

Aydın ve Muğla'nın ilçelerinden bölgeye getirilen 250 orman işçisi yaklaşık 4 kilometre yürüdükten sonra yangının etkili olduğu 5 farklı noktadan yangına müdahale etmeye başladı.

28 SAATTİR ALEVLERLE MÜCADELE EDİYORLAR
Muğla'nın Milas ilçesinde dün çıkan orman yangınını söndürdükten sonra soğutma çalışması yapan ve Datça'da orman yangını çıkmasının ardından karayoluyla bölgeye ulaşan orman işçileri yaklaşık 28 saattir alevlerle mücadele ediyor. Gece boyunca alevlerle mücadele ederek yorgun düşen işçilerden bazıları, yanan ormanlık alanların yakınında uyuya kaldı.

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, AA muhabirine, yangına havadan 3 uçak ve 5 helikopter ile müdahalede bulunduklarını anlatarak, şunları söyledi:

''Havanın karanlık olması ve zorlu arazi koşulları nedeniyle yangına gece boyunca mevcut imkanlarımız doğrultusunda müdahale edebildik. Havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahaleyi yoğunlaştırdık. 4 farklı noktadan yangın yolu açarak arazözleri güçlükle yangının bulunduğu noktaya soktuk. Yangının çıktığı bölgeye giden bir arazözü ise diğer araçlarla takviye ederek aktif kalmasını sağladık. Kısa süre içinde yangını kontrol altına alacağımızı umut ediyorum.''

Bu arada yangının çıkış nedeniyle ilgili jandarma olay yeri inceleme ekiplerinin bölgede çalışma yaptığı öğrenildi.


habertürk