Bir garip ölüm davası


Mehmet Çardak’ın şiddet uyguladığı eşi Merve Topal hastanede öldü. İntihar sanılan olay için ‘darp’ raporu verildi ve Çardak tutuklandı. Nihai raporda ise ‘Topal’ın ölümü aşırı extacy’den’ denilince Çardak 8 ay sonra serbest kaldı

Bir markette çalışan 23 yaşındaki Merve Topal (Çardak), 2 yıl önce işyerinde tanıştığı ve evli olan Mehmet Çardak’a kaçtı. Bir süre sonra eşinden boşanan Mehmet Çardak ile ailesinin onayını almadan evlenen Merve Çardak’ın hayatı kısa süre sonra kabusa döndü. Gördüğü şiddeti ailesine bildiren genç kadın, ölmeden iki ay önce kızını da alarak evi terk etti.
Bunun üzerine çılgına dönen Mehmet Çardak, eşinin ailesinin sahibi olduğu marketi basarak eşinin annesine üç el ateş etti. Anne Sevgi Topal olaydan yara almadan kurtulurken, kaçan Mehmet Çardak bu suçtan 5.5 yıl hapis cezası aldı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Darp ‘extacy’ye döndü
Kurşunlama olayının ardından evine dönen ancak eşi Mehmet Çardak’tan sürekli şiddet gördüğü belirtilen Merve Çardak, 29 Temmuz 2010’da eşi ile tartışmasının ardından bilincini kaybederek bayıldı.
Eve çağırdığı iki arkadaşıyla birlikte eşini hastaneye kaldırtan Mehmet Çardak, eşinin intihar ettiğini söyledikten sonra arandığı için yine kaçtı. Vücudunda darp izleri bulunan ve beyin kanaması geçirdiği belirtilen kadın, 15 Ağustos 2010’da hayatını kaybetti. Genç kadının ölüm nedeni hastaneye verilen ilk bilgiler neticesinde “darp ve zehirlenme” olarak kayıtlara geçti.
Merve Çardak ile ilgili savcılığa ulaşan Adli Tıp Kurumu ön raporunda da genç kadının midesinden alınan sıvıda uyuşturucu ve alkolün genel zehirlerinden herhangi bir maddenin bulunmadığı belirtildi. Bu raporla intihar soruşturmasını cinayete çeviren savcılık ve emniyet Mehmet Çardak’ı ve ona yardımcı olan iki arkadaşını yakaladı.
Önceki gün üçüncü duruşması yapılan davanın görüldüğü mahkemeye ulaşan Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu raporunda ise Merve Çardak’ın ölümüne “amfetamin ve metamfetaminin neden olduğu” belirtildi. Her iki madde piyasada “extacy” adı altında uyarıcılarda bulunuyor.
Duruşmada eşini banyoda yüzüstü yatarken bulduğunu ve hırıltılı sesler çıkardığını belirten Mehmet Çardak, ağzından kan gelen eşini çağırdığı arkadaşlarının yardımıyla hastaneye kaldırdıklarını ancak kendisinin yakalama kararı olduğu için kaçtığını, olayın kesinlikle şiddetten kaynaklanmadığını söyledi.

Tutuklu eş serbest kaldı
Son rapor üzerine, 8 aydır tutuklu bulunan Çardak, eşinin ilk evliliği sırasında uyuşturucuya alışmış olduğunu da belirtti. Mahkeme gelen Adli Tıp raporu üzerine Mehmet Çardak’ın tahliyesine karar verdi.


Aile itiraz etti, darp izine bakılacak
Merve Çardak’ın ailesinin avukatı Abdullah Bükçüoğlu, genç kadının gördüğü darp ile ilgili ayrıntılı Adli Tıp Kurumu raporu istenmesini talep etti. Mahkeme de ailenin talebini yerinde görerek, dosyayı yeniden Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.


milliyet