112 Acil Servis'ten 'şok' istekler!


112 Acil Servis'e günde gelen 65 bin telefonun çoğu küfürlü ve sapıkça tekliflerden oluşuyor
Her an deprem korkusuyla yaşayan ve acil servislerinde doktor sıkıntısı çeken İstanbul'da afet koordinasyon merkezleri son teknolojiyle donatılıyor, yedek ambulanslar alınıyor, acil servisler klinik haline dönüştürülüyor. İstanbul'daki 112 çağrı merkezlerinde ise büyük sıkıntı yaşanıyor. Günde gelen 65 bin telefonun 64 bini asılsız olduğu, büyük bir kısmının da küfürlü ve sapakça cümlelerden oluştuğu belirtildi.

Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri'nden sorumlu İstanbul Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Niyazi Özüçelik, Afet Koordinasyon Mobil Haberleşme Merkezi'nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında, acil servisler, ambulans hizmetleri ve olası afetlere karşı oluşturulan hizmetleri anlattı, İstanbulluya müjdeler verdi.

AFET MOBİL HABERLEŞME CİHAZI SOMALİ'YE GÖNDERİLDİ
Türkiye'de ilk kez, depremi bekleyen İstanbul için 'Afet Koordinasyon Mobil Haberleşme Cihazı' satın alındığını söyleyen Özüçelik, Somali'ye gönderildiği için teknoloji harikası bu cihazın tanıtımını şimdilik yapamadıklarını, aynı şekilde son anda alınan bir direktifle ellerindeki Çadır (mobil) Hastane'nin de 3 ambulansla birlikte Somali'ye gönderildiğini söyledi. Tanıtım, Somali dönüşü yapılacak bir tatbikat sözüyle ertelendi.

112 MOTORSİKLETLİ 'HIZIR' EKİP
Özüçelik, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde hastalara ilk müdahaleyi yapması için motorize ekip oluşturulduğunu, Bağdat Caddesi, Bakırköy, Levent, Küçük Çekmece, Sultanahmet istasyonlarında bekleyecek olan ambulans donanımlı motorsikletleri, doktorların kullanacağını belirterek yapılacak yenilikleri şöyle anlattı:

OBEZLER İÇİN AMBULANS
"Obez hastaları taşımak, özellikle dar alanlardan ve merdivenlerden indirmek için 2 ambulans talep ettik. 2 hava ambulansımız, adalar arası hizmet veren bir deniz ambulansımız var. Ambulansların arızalanması durumunda devreye girmesi için 50 ayrı ambulans alacağız. 112 İl Ambulans Servis Başhekimliğini, son teknelojiyle donatılmış yeni komuta kontrol merkezi hizmet binasına taşıyacağız."

ACİLLER, KLİNİK OLUYOR
İstanbul'da 19'u eğitim ve araştırma hastanesi olmak zere toplam 53 hastaneye yalnızca 2010 yılında 34 milyon 43 bin 856 hastanın başvurduğunu, bu hastaların 8 milyon 132 bin 107'sinin acil servislerde tedavi edildiğini anlatan Özüçelik, "İstanbul'u 'acil tıp'ta zorunlu hizmet kurasına dahil eden Sağlık Bakanlığı, yine İstanbul için 100 acil tıp uzman kadrosu açtı. 4 eğitim ve araştırma hastanesinin yetiştirdiği acil tıp uzmanlarıyla birlikte bu yılın sonunda İstanbul'un acil servislerini artık, 'KKB, kadın doğum, göz uzmanı' gibi nöbeti olan uzmanlar yerine 'acil hasta konusunda yetişmiş acil tıp uzmanı' çalışacak. Yani bundan böyle acil servisler de klinik olacak ve bir klinik şefi koordinasyonunda çalışacak" diye konuştu.

65 BİN TELEFONUN 64 BİNİ ASILSIZ
İstanbul'da 112 Çağrı Merkezi'ne günlük 65 bin çağrı geldiği ancak 64 bininin asılsız olduğunu söyleyen Özüçelik, "112 çağır merkezinde telefon bekleme süresi 1 dakikaya, vakaya ulaşma süresi 8 dakikaya düşürüldü. Ancak yapılan asılsız ihbarlar, gerçek hastaya ulaşmamızı engelliyor. Çağrı merkezi oyalanırken, gerçek hastaya gidecek olan ambulans gecikiyor, bu nedenle hasta hayatını dahi kaybedebiliyor. Çağrı merkezini arayanların çoğu küfürlü ve sapıkça cümleler sarfederek çalışanların da performansını düşürüyor. En çok çocuklar, bedava olduğu için telefonunu denemek isteyenler arıyor" dedi.

112'YE GELEN KÜFÜR VE AHLAKSIZ TELEFONLAR
Toplantıda ayrıca, 112 Çağrı Merkezi'ne gelen 'sapık telefonlar'ın CD'si basına dağıtıldı. Toplantıda konuşan 112 Acil Ambulans Hizmetleri Başhekimi Dr. Metin Arslan, küfredip, ahlaksız teklifler yapan vatandaşları savcılığa bildirdiklerini ancak bugüne dek yapılan yüzlerce şikayetin 1-2'sine 'akli dengesi yerinde değil' gibi yanıt aldıklarını söyledi.

CD'lerde yer alan konuşmalar ve ahlaksız tekliflerin yazılabilecek durumda olanlar şöyle:

- "Alo, canım ya canım seni istedi"
- "Ya beni dinle ya seninle sevişebilir miyiz?"
- "Alooo ben keraneyi aradım"
- "Bir kilo domates alabilir miyim?"
- "Alo ablaaa" (33 kez)
- "Alo, A..."


habertürk