Ciğerlerimiz yanıyor!


Manavgat'ta 4-5 noktadan çıkan orman yangınında sabotaj şüphesi. Söke'de zeytinlikte çıkan yangın ormana sıçradı, 100'e yakın ev boşaltıldı...
Antalya'nın Manavgat ilçesinde aynı anda 4-5 noktada birden çıkan orman yangınında 25 hektarlık orman alanı zarar gördü. 4-5 noktada birden çıkması nedeniyle sabotaj ihtimalinin değerlendirildiği yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Yenidoğan beldesinde ise dün akşam saatlerinde zeytinlik alanda başlayıp ormana sıçrayan ve 100'e yakın evin boşlatıldığı yangın 7 saatte kontrol altına alındı. Yangında 40 hektarlık alan kül oldu. Alanya'da ise elektrik tellerinin rüzgar nedeniyle sürtünmesi sonucu oluşan kıvılcımlar nedeniyle yangın çıktı.

SÖKE'DE ZEYTİNLİKTE BAŞLADI ORMANA SIÇRADI
Söke'nin Yenidoğan beldesinde dün (çarşamba) akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Zeytinlik arazide başlayan yangın bölgede hiç eksik olmayan şiddetli rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Akçakonak köyüne doğru yayıldı. Yangına Söke başta olmak üzere Aydın, Muğla, Kuşadası, Didim, Davutlar itfaiye ve orman işletme ekipleriyle askeri birliklerden temin edilen 100'e yakın ekiple müdahale edildi. Vali Yardımcısı başkanlığında oluşturulan kriz masası tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Yenidoğan Cumhuriyet Mahallesi'ndeki riskli bölgede bulunan 100'e yakın ev boşlatıldı. Gece olması nedeniyle havadan müdahale edilemeyen yangın, şiddetli rüzgara karşı verilen yoğun mücadele sonucu 7 saat sonra kontrol altına alınabildi.

Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer, Yenidoğan beldesindeki yangının çok geniş bir alanda etkili olduğunu belirterek, gece boyunca süren mücadele sonucunda tamamen kontrol altına alındığını, ekiplerin 16 arazöz ve 2 dozerle bölgede soğutma ve yol açma çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Demirezer, ''Yangında 40 hektar alan zarar gördü. Yanan alanın yarısı zeytinlik ve makilik alan, yarısı yeni ağaçlandırılmış alan'' dedi. Demirezer, dün gece yerleşim birimlerine yaklaşan yangının evlerde zarara yol açmadan önlendiğini, yangının nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlatılacağını söyledi.

MANAVGAT'TAKİ YANGINDA SABOTAJ ŞÜPHESİ
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Beşkonak beldesi Burmahan köyü yakınlarında dün gece saat 01.00 sıralarında 4-5 noktada aynı anda orman yangını başladı. Yangına arazözler ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra 3 helikopter ve 2 uçak da müdahale etti. Sabah saatlerinde yangın kontrol altına alınırken, yaklaşık 25 hektarlık alanın yandığı belirtildi. Söndürme çalışmalarını koordine eden Taşağıl Orman İşletme Müdürü Cengiz Okudan, bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Okudan, yangının 4-5 noktada aynı anda çıktığını belirterek, yangının çıkış nedeniyle ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Söndürme çalışmalarına katılan ekipler ise, yangın çıkan bölgede enerji nakil hattının bile geçmediğini, birden çok noktada aynı anda başlayan yangının sabotaj kaynaklı olabileceğini belirttiler. Manavgat Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla başlatılan soruşturma ise sürüyor.

ALANYA'DA ELEKTRİK TELLERİ YANGIN ÇIKARDI
Alanya'nın Oba beldesinde ise ise elektrik tellerinin rüzgarda birbirine değmesi sonucu oluşan kıvılcımlar orman yangınına neden oldu. Yangına 1 helikopter, 2 yangın söndürme uçağı, 10 arazöz ve çok sayıda orman işçileri müdahale etti. Zamanında müdahale edilen yangın köylülerin de yardımıyla söndürüldü. Yangında 7 hektar tarım alanı ile 3 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Meteoroloji yetkilileri, sıcak ve kuru hava nedeniyle Akdeniz Bölgesi'nde yangın riskinin devam ettiğini, sıcaklıkların hafta sonuna kadar yüksek seyretmesinin beklendiğini ifade ettiler.

habertürk