Profesör faka bastı!


Alman böcek profesörü Antalya'da tatil yaparken, Almanya'ya kendi adına kargo gönderdi ancak...


Antalya'nın Belek beldesinde 5 yıldızlı bir otelde tatil yaparken Almanya'ya kendi adına kargo gönderen Alman Profesör Thomas Pufe'nin kargosunda böcek çıktı. Kargo şirketinin şüphelenerek açtığı kutudan ilaçlanarak tüplere konulmuş 21 adet ağustos böceği ile 8 adet kızıl palmiye böceği çıktı. Otel yetkilileri kargo firması tarafından 'taşınamayacağı' ifade edilerek iade edilen kutuyu Belek Jandarma Komutanlığı'na verdi. Aachen Üniversitesi'nde profesör olan Thomas Pufe, otelden çıkış yaparken gözaltına alındı. Profesörün, Almanya'daki üniversite kliniğinde böcekler üzerinde araştırma yapmak istediğini söylediği öğrenildi.

Yusuf DALAMAN/ ANTALYA (AHT)

Antalya'nın Belek beldesinde 5 yıldızlı bir otelde eşi Melanie Pufe ile bir haftadır tatil yaparken Almanya'ya kendi adına kargo gönderen Alman Profesör Thomas Pufe'nin kargosundan böcek çıktı. Kargo şirketinin şüphelenerek açtığı kutuda ilaçlanarak tüplere konulmuş 21 adet ağustos böceği ile 8 adet kızıl palmiye böceği çıktı. Otel yetkilileri kargo firması tarafından ?taşınamayacağı' ifade edilerek iade edilen kutuyu Belek Jandarma Komutanlığı'na verdi.

OTELDEN ÇIKARKEN GÖZALTINA ALINDI
Yapılan araştırmada Almanya'nın Aachen Üniversitesi'nde profesör olduğu belirlenen Thomas Pufe'nin otelden çıkış yapacağı belirlendi. Otel önünde bekleyen jandarma ekipleri, valizleriyle birlikte çıkış hazırlığı yapan Alman Profesör Thomas Pufe'yi gözaltına alarak Belek Jandarma Komutanlığı'na götürdü. Profesörün bozulmaması için özel ilaçlarla deney tüplerine yerleştirdiği böceklere el konuldu. Profesörün gözaltına alınması nedeniyle eşi Melanie Pufe de ülkesine dönmeyerek Antalya'da kaldı.

ÇEVRE KANUNU'NA MUHALEFET ETTİ
Almanya'da genetik araştırma yapmak için böcekleri kargo ile göndermek istediğini söyleyen Rus asıllı Alman profesör, "Böceklerin yurt dışına çıkarılmasının yasak olduğunu bilmiyordum. Laboratuvarda ekiple birlikte böcekler üzerinde çalışma yapacaktık" diye ifade verdi. Böcekler Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilecek. İfadesinin ardından serbest bırakılacak olan Alman profesöre Çevre Kanunu'na muhalefet suçundan işlem yapılacağı öğrenildi.

habertürk