Alnından vurulan er Cüneyt


Genelkurmay Başkanlığın Koşaner’in “Biz vurduk” dediği erin ismini açıkladı

Genelkurmay, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner’in ses kaydında bahsi geçen askerin, 27 Aralık 2010’da “dost ateşi” sonucunda şehit olan Jandarma Komando Er Cüneyt Kızılarslan olduğunu açıkladı. Önce internete düşen, daha sonra medyada yer bulan ve Koşaner tarafından da sahiplenen ses kaydında, “Dilimin ucuna geliyor söylemek istemiyorum. Böyle timi mimi sahip olmazsa, orada bir karartı görür tak diye ateş eder, başlar sesi duyan herkes ateş etmeye, basıldık diye. Birmasum erimizi alnından pat diye vururuz. Kabahatli biziz” ifadesi yer alıyordu.

‘O ER İNTİHAR ETTİ’
Ses kaydının yayınlanmasının ardından ortaya çıkan bir baba, “o asker benimoğlumMurat Oktay Can” iddiasında bulunmuştu. Bu haberler üzerine Genelkurmay dün bir açıklama yaptı. Açıklamada, Can’ın kendisine ait piyade tüfeğiyle kafasına ateş ederek intihar ettiği ve konu hakkında 8. Kolordu Askeri Savcılığı tarafından “kovuşturmaya yer olmadığı”na ilişkin karar verildiği belirtildi. Açıklamanın devamında, ses kaydındaki personelin, dost ateşi sonucunda şehit olan Cüneyt Kızılarslan olduğu bildirildi: “Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Baraj Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı’nda görevli personel, baraj koruma mevziinde 27 Aralık 2010 tarihinde saat 21.30 sularında gözetleme yaptıkları istikamette görüntü almış, olayın kendisine rapor edilmesi üzerine nöbetçi jandarma uzman çavuş, etrafı gözetlemiş ve anılan istikamete doğru iki el keşif atışı yapmıştır. Keşif atışı üzerine diğer mevzilerde bulunan nöbetçiler de saldırı var düşüncesiyle görüntü alınan bölgeye ateş etmişlerdir. Ateşin kesilmesinimüteakip yapılan kontrolde Jandarma Komando Er Cüneyt Kızılarslan başından vurulmuş şekilde bulunmuştur.”

DAVA AÇILMIŞ
Genelkurmay, Askeri Savcılığın olaya el koyduğunu ve 7Mart’ta bir jandarma er hakkında “başkasının ölmesine sebep olmak”, nöbetçi jandarma uzman çavuş hakkında ise ‘ihmal suretiyle görevini kötüye kullanmak’ suçundan kamu davası açıldığını belirtti. Davanın ilk duruşmasının 4 Ekim’de görüleceğini duyurdu.

‘OĞLUMU TERÖRİST DİYE VURANLAR CEZALANDIRILSIN’

Şehit erin annesi Kadem Kızılarslan, “Bu haberle bir kez daha yıkıldık. Ben oğlumu kendi askerlerimiz öldürsün, tabutla geri göndersinler diye asker yapmadım. Oğlumu terörist diye vurup öldürenler cezalandırılsın” dedi.Baba Halil Kızılarslan, devletin sorumlulara hakettiği cezayı vereceğine inandıklarını, bu nedenle avukat dahi tutmadıklarını söyledi. Ağabey Mehmet Akif Kızılarslan da, “Kardeşim şehit olduğundan beri televizyon izlemiyoruz. Yargı sürecini takip ediyoruz. Gerekirse AİHM’ye kadar gideceğiz” dedi. Şehidin diğer ağabeyi Cumali Kızılarslan ise şunları söyledi: “Uzman çavuş görüntü aldığı yere ateş etmiş, sonra askerler de ateş açıyor. Doğu’da askerlik yaptım komutan emir vermeden neden ateş açılmış. Arkadaşını vuran asker nasıl terörle, teröristle mücadele edecek?”

habertürk