Almanya'nın belalısı İzmir'de yakalandı!


Almanya'nın korktuğu terörist Malla İzmir'de yakalandı...Almanya'da en tehlikeli teröristi ilan edilen Eric Breininger'in yakın arkadaşı olduğu belirtilen ve hakkında 3 yıldan beri yakalama kararı bulunan radikal İslamcı Hüseyin El Malla İzmir'de yakalandı. Interpol tarafından aranırken, sahte pasaport ile yakalanan Lübnan doğumlu olan, ancak hiçbir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan 26 yaşındaki El Malla'nın gerçek kimliğini tespit etmek için İzmir polisinin bir hafta boyunca çalıştığı öğrenildi.

Uzun süre Almanya'nın Saarland eyaletinde yaşayan, Afganistan ve Pakistan'daki kamplarda eğitim gören ve Avrupa'da terör saldırısı planladığından şüphelenilen Hüseyin El Malla'nın İzmir'de olduğunu öğrenen Türk İstihbarat birimleri harekete geçti. Yapılan fiziki takipler sonucu Malla'nın bulunduğu adrese baskın yapıldı. Baskın sonucu Hüseyin El Malla sahte İran pasaportu ile yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen Malla'nın gerçek kimliğini tespit etmek için Alman makamlarla bir hafta boyunca yazışmalar yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucu gözaltına alınan kişinin Almanya'nın aradığı ve Interpol aracılığıyla tüm dünyada aranan Hüseyin El Malla olduğu tespit edildi.

EYLEM HAZIRLIĞI İDDİASI
Lübnan doğumlu olan ve hiçbir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan 26 yaşındaki El Malla'nın, Almanya tarafından en tehlikeli terörist ilan edilen Eric Breininger'in de yakın arkadaşı olduğu belirtiliyor. Sonradan Müslüman olan ve radikal görüşleriyle bilinen Breininger'in, 2010 yılının Nisan ayında Pakistan-Afganistan sınırında öldürüldüğü iddia edilmişti.

RADİKAL İSLAMCI GRUPLARA KATILMIŞ
El Malla'nın 2007 yılında Pakistan-Afganistan sınırında radikal İslamcı örgüt İslami Cihad Birliği'ne katıldığı ileri sürüldü. Bild gazetesi, El Malla'nın, Almanya'da terör eylemi hazırlığında oldukları gerekçesi ile hapis cezasına çarptırılan ve "Sauerland Grubu" olarak bilinen kişilerle de yakın bağlantısı olduğunu yazmıştı. El Malla'nın hakkında 2008 yılından bu yana uluslararası yakalama emri bulunuyordu. İzmir'de tutuklanan El Malla'nın önümüzdeki günlerde iadesinin gerçekleşeceği bildirildi.

habertürk