210 bayram gördü!


Sakarya'da yaşayan 106 yaşındaki yaşlı kadın, bu zamana kadar 210 Ramazan ve Kurban bayramı gördü...


Yaşına rağmen sağlığı oldukça iyi olan Münire Nine, uzun yaşamasını az yemeye borçlu olduğunu belirtiyor.

Nisan 1906 doğumlu olan Münire Nine, 106 yaşından gün aldı. Osmanlı tarihinin bir bölümünü tanıklık eden, Atatürk dönemini yaşayan, Kurtuluş Savaşı'nı gören Cumhuriyetin kuruluş ve sonraki günlerini yaşayan Münire Ararat, kurban ve Ramazan Bayramı olmak üzere tam 210 dini bayrama da tanıklık etti.

4 çocuk, 8 torun, 48 torunun torunu sahibi olan Ararat hayatta kocası ve 2 oğlunun acısını rağmen yaşama sevincini hiç kaybetmedi. Bayramlarda da oldukça mutlu olan Münire Nine, Adapazarı'nda 83 yaşındaki kızı Meliha Yıldırım ile birlikte yaşıyor. 10 yaşından gün aldığını belirten yaşlı kadın, "210 Kurban ve Ramazan Bayramı gördüm. Çok mutluyum. Hayatım güzel geçti. İnsan kendine iyi bakarsa iyi yaşar. İyi bakamazsan bir an evvel toparlanıp gidersin. Her şeyden az yiyorum. Az yediğim için yaşıyorum." diyor.

TORUNLARINA HARÇLIK HAZIRLIYOR
Münire Ararat, bayram sevincini de doyasıya yaşıyor. Bayramlar yaklaşırken torunlarına vermek üzere harçlıkta hazırlıyor. Bayramın birinci günü torunlarının geldiğini ifade eden Münire Nine, "Torunlarım geldi, elimi öptü. Onları görünce çok seviniyorum. Onların bayram harçlıklarını önceden hazırlıyorum. Onlara bayram harçlığı verdiğim zaman mutlu oluyorlar. Zaten para almadan da gitmiyorlar. Para verirsen seviniyorlar" diye konuşuyor.

Ararat'ın kızı Mehile Yıldırım ise, annesine baktığını, hiçbir bayramı annesiz geçirmediğini ifade ediyor. Annesinin sağlık durumunun kendisinden iyi olduğunu vurgulayan Yıldırım şöyle konuşuyor: "Annem az yemek yer. Süt ve yoğurt mutlaka tüketir. Her şeyden yiyor. Benim sağlık sorunların annemden daha fazla. Hipertansiyon, kalp var, kemir erimesi, guatr var. Annemi kontrole götürdük. Tahlilleri çok iyi çıktı. Doktor sağlık durumu çok iyi dedi. Kendi başına bastonla da olsa yürüyebiliyor. Görmesi, duyması yaşına göre çok çok iyi. Kendi ihtiyaçlarının bir kısmını kendi görebiliyor. Ben annemden daha hastayım ama Allah güç veriyor, anneme bakıyorum. "

habertürk