Darbe bildirisini okuyan isim konuştu

Bir numaralı bildiriyi okuyarak darbeyi TRT Radyosu'ndan duyuran spiker o anı anlattı.

12.Eylül.2011,17:06:1812 Eylül 1980 askeri darbesi bildirisini TRT'den duyuran o zamanın spikeri Mesut Mertcan, bildiri okumaya değil bir komutanın düğününe çağrıldığını zannetmiş. Silahların gölgesinde TRT Radyo'dan bildiriyi okuyan Mertcan'a, komutanlar, bildiri okunduktan sonra "hayırlı olsun" demişler.

Darbenin yıldönümünde TRT Haber'e konuşan spiker Mertcan, bildiriyi okuduğu tarihin üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen o günleri unutamadığını belirterek, "Darbelere karşıyım ama ne yapayım. Memurdum ve o önüme konulan bildiriyi okumak zorundaydım" diye konuştu.

Röportajda; 11 Eylül'ü 12 Eylül'e bağlayan gece TRT yöneticilerinin kendisini telefonla kuruma çağırdığını belirten Mertcan, "O dönemde de Uluslararası Af ÖrgütüTürkiyeYönetim Kurulu üyesiydim. Bu bildiriyi niye okudun diye çok eleştiri aldım. Devlet memuruydum ben, 657 sayılı yasaya bağlı devlet memuruydum, o nedenle okumak zorundaydım" ifadelerini kullandı.

Mertcan, darbe gününü ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

"O zaman eşimle sürtüşmelerimiz vardı. Ben şöyle düşündüm, Doğan Kasaroğlu ve Muammer Yaşar Bostancı bir gazinodalar, bu çelişkilere, çatışmalara bir fitil yakmamak için beni istiyorlar. Nitekim bir süre sonra bir askeriarabageldi. Nereden geliyorsunuz dedim. Genelkurmay'dan dediler. Ben hala farkında değilim, paşa çocuğunun düğünü var zannediyorum. Sonra TRTAnkaraRadyosu'na geldik. Radyoevi'nin önü tanklarla çevriliydi. Saat 4'e 5 vardı yanılmıyorsam. Hadi Mesut dediler, gir, girdim. Tabii heyecan var bende. Karşımda albaylar, generaller var. Stüdyonun kapısında mermi tüfeğin ağzında nöbetçiler var. Ve ben okudum bildiriyi. Sonra herkes hayırlı uğurlu olsun dedi."


CİHAN