"İki yıldır sessizliğini koruyordu"


Manisa Çöplüğü'nde gece saat 01.15'te metan gazı sıkışması nedeniyle patlama yaşandıManisa merkezde Turgut Özal Mahallesi'nin üst kısımında, Spil Dağı eteklerinde bulunan 50 dönüm alan üzerine kurulu şehir çöplüğünde birikmiş metan gazının patlaması sonucu yangın çıktı. Yangın, kuvvetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede tüm çöplüğe yayıldı.

Galeri için tıklayınız...
Yangına 28 arazöz ve çok sayıda iş makinesi ile müdahale edilerek orman alana sıçramasının önlenmesine çalışıldı. Metrelerce yükseğe çıkan alevlerin ormanlık alana sıçramasını önlemek için büyük gayret gösteren söndürme ekipleri, zaman zaman zor anlar yaşadı. Emniyet ekipleri de yangın mahallinde bulunan vatandaşları güvenlik gerekçesiyle uzaklaştırdı. Çöplükten yükselen kara dumanlar şehrin üzerine adeta kara bulut gibi çöktü. Söndürme ekiplerinin kontrolünde yangın devam ediyor. Yetkililer, kuvvetli rüzgar çıkmadığı takdirde yangının ormanlık alana sıçrama ihtimalinin bulunmadığını, söndürme çalışmalarının akşam saatlerine kadar sürebileceğini kaydetti.

Manisa İtfaiye Müdürü Ali Gül, yangının çöplüğün doğu yönünden çıktığın,ı rüzgar ile birlikte şiddetlenerek büyüdüğünü belirtti. Gül, "İki yıldır Manisa çöplüğü sessizliğini koruyordu. Çıkan rüzgar ile birlikte metan gazının sıkışmasıyla da başlayan patlamalar çöplüğün çirkin yüzünü ortaya koydu. Bu çöplükteki yanma bir hafta boyunca sürer. Yetkililerin bir an önce bu çöplüğü buradan kaldırılması için harekete geçmeli. Bu işin şakası yok" dedi. Çöplükte 2 yıl önce de patlama meydana gelmişti. Yetkililer, kuvvetli rüzgar çıkmadığı takdirde yangının ormanlık alana sıçrama ihtimalinin bulunmadığını, söndürme çalışmalarının akşam saatlerine kadar sürebileceğini kaydetti.

Turgut Özal Mahallesi Muhtarı İsmet Bakşi de, çöplük yangınından en çok kendi mahallelerinin etkilendiğini, çöplüğün bulunduğu yerden bir an önce kaldırılması gerekitğini söyledi.

habertürk