SBS mağduru veliler mahkemeye gidiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı liselere ikinci tercih hakkı tanıması ve 1930 boş kontenjanı olan Anadolu Liselerine bu hakkı tanımaması üzerine SBS mağduru veliler bugün dava açıyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavla öğrenci alan Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Öğretmen ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için verdiği ek kayıt süresi 15 Eylül’de doldu. Anadolu liselerine bu yıl 5 kez yerleştirme yapılmasına rağmen İstanbul’da 1930 kişilik boş kontenjan kaldı. Bakanlık eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yeni bir ek kayıt hakkı daha verilmeyeceğini ilan etti.

Ancak Bakanlık geçen cuma günü meslek, Anadolu meslek, teknik liseler ve Anadolu imam hatip liselerine 19-20 Eylül tarihleri arasında ikinci kez 5 yeni tercih yapma hakkı tanıdı. Anadolu liselerine ise yeni bir ek kayıt süresi verilmedi. SBS’de eşit koşullarda yarışılmasına rağmen meslek, Anadolu meslek, teknik ve Anadolu imam hatip liselerine ikinci kez 5 yeni tercih yapma hakkı tanınması velileri harekete geçirdi. İnternetten örgütlenen veliler Anadolu lisesi kayıtlarının mercek altına alınması ve tüm çocuklara yerleştirmede fırsat eşitliği sağlanması için yürütmenin durdurulması talebiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne bugün dava açıyor.

Öğrenci velileri adına Habertürk’e bir açıklama yapan Yatırım Uzmanı Filiz Necef, “1 Ağustos’ta yani 1.5 ay önce kayıtlar başladığında İstanbul’da 2 bin 96 kişilik kontenjan boş ilan edildi. 5 yerleştirmede sadece 166 kişi yerleştirildi. 1930 kişilik kontenjan hâlâ boş. Anadolu lisesi sınavını kazanabilen, bir okul dolusu çocuk, açıkta kaldı. 21 bin 240 kişilik kontenjanın yaklaşık yüzde 10’u boş iken çocuklarımız yedekse ve yerleştirilmiyorsa o zaman sistemde ciddi bir hata var” dedi.

‘KAYIT YAPTIRAMADIK’
Sevgi Güreli ise “Sınavda 384.075 puan alan oğlum Sarp, 7 Anadolu lisesinde yedek listede. Türk Kızılayı Anadolu Lisesi’nde 12 kişilik boş kontenjan var. Ama kayıt yaptıramadık. Şimdi 85 diploma notuyla mahallemizdeki düz bir lisede diploma notu 50, SBS ortalaması 200 olan çocuklarla 60 kişilik sınıfta okumak zorunda” dedi.

habertürk