Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'den kaçanların sığındığı Hatay'daki kampı ziyaret edecek
Önce Arap Baharı ardından ABD ziyareti...
Dış politika Başbakan Erdoğan'ın gündeminden düşmüyor. Şimdi ki adres ise Suriye.
Erdoğan, Esad'ın çok endişe ettiği adımı atmaya hazırlanıyor. Zulümden kaçanların kampları dünya medyasına açılacak.
ABD dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye'deki zulümden kaçanların barındığı kampa yapacağı ziyaretin dönüm noktası olacağını söyledi.
Kampı dünya medyasına açacaklarını belirterek,"Buradakilerin gerçekleri dünyaya anlatması söz konusu olacak" dedi.
SIRADA YAPTIRIMLAR VAR
Bugün'ün haberine göre uçakta gazetecilerin Suriye'ye yaptırımlara ilişkin sorularını ise Erdoğan, şu cümlelerle yanıtladı:
"Suriye'ye yönelik hâlihazırda uyguladığımız bir yaptırım yok. Silah sevkıyatının durdurulması dışındaki seçenekleri değerlendireceğiz. Silah sevkıyatının durdurulması konusunda hassasiyetlerimiz zaten vardı. Yaptırımlar konusu çok daha farklı. En önemli adım, Hatay'daki kampın medyaya açılması olacak. Burayı dünyaya açarsak, buradaki insanların gerçekleri dünyaya anlatması söz konusu olacak. Suriye de bundan çok endişe ediyor.Hatay ziyareti Suriye politikamızın bir dönüm noktası olacak."
PKK İLE MÜCADALE
Erdoğan, PKK ile mücadalede Suriye'nin rolüne ilişkin ise bakın neler söyledi:
"Şu ana kadar olduğu veya olacağı kanaatinde değilim. Geçmişte bu konuda çok iyi çalıştık. Yakaladıkları teröristleri bize teslim ettiler. Bundan sonra ne olacağı bilinmiyor tabii. Terör örgütü oraya sığınır ve oradan saldırılar olursa bu Suriye için de endişe kaynağı."İNTERNET HABER